Szydło zapowiada "kroki prawne za pomówienia". Chodzi o scenę przywitania z gangsterami

Europosłanka Beata Szydło grozi "zastosowaniem kroków prawnych" wobec osób, które "rozpowszechniają pomówienia" nt. jej rzekomych kontaktów z gangsterami. Chodzi o komentarze do pokazanego przez TVN nagrania, na którym podający się za wolontariuszy gangsterzy spotkali się z członkami rządu, w tym ówczesną premier Szydło.
Zobacz wideo

Historia gangstera Olgierda L. - "naziola, kibola, bandyty", jak określono go w tytule - była tematem wyemitowanego w sobotę reportażu "Superwizjera" TVN. Olgierd L. to jeden z przywódców klubu motocyklowego, "znany w Gdańsku neonazista i przestępca". Odsiadywał wyroki za m.in. pobicia, sutenerstwo i kierowanie grupą przestępczą. 

W reportażu pojawia się drobny wątek polityczny. Dziennikarze "Superwizjera" informują, że dotarli do nagrania z 2017 roku, które udokumentowało spotkanie ówczesnej premier Beaty Szydło i ministrów Antoniego Macierewicza oraz Jana Szyszki z przestępcami. Członkowie grupy pojechali do miejscowości Rytel, gdzie wichura wyrządziła duże szkody i potrzebna była pomoc. Mieli tam pracować jako wolontariusze, a takie i podobne działania były elementem budowania "pozytywnego wizerunku" ludzi Olgierda L. i jego samego. Na nagraniu widać, jak członkowie rządu ściskają dłonie i robią sobie zdjęcia z przestępcami - wolontariuszami. 

Szydło: Obrzydliwe kłamstwa. Będą kroki prawne

Spotkanie jest pobocznym wątkiem reportażu i nie pojawia się sugestia, że Szydło lub inni członkowie rządu mają związki z przestępcami. Jednak nagranie wywołało wiele komentarzy ze strony polityków i dziennikarzy. 

Dominika Wielowieyska z TOK FM i "Gazety Wyborczej" oceniła, że "służby i policja powinny jednak uchronić premier Szydło przed taką sytuacją". 

W innym tonie komentują niektórzy politycy opozycji. "Premier Szydło, ministrowie Macierewicz i Szyszko jowialnie witają się z neonazistami i gangsterami" - napisał Robert Biedroń. "W tym kontekście Banaś, wynajmując swoją kamienicę krakowskiej mafii na burdel, jest faktycznie 'kryształowy'" - dodał. "Jakbyście się nagle znaleźli w tłumie łysych karków, na maksa przypakowanych, wytatuowanych i obwieszonych złotem - nie bójcie się! To normalni wolontariusze chcący pomagać PiS" - napisał na Twitterze Bartłomiej Sienkiewicz.

Była szefowa rządu, a obecnie członkini Parlamentu Europejskiego zdecydowanie odcięła się od takich sugestii. "Sugerowanie, że przypadkowe spotkanie z ludźmi, podającymi się w Rytlu za wolontariuszy, było 'kontaktami polityków PiS z gangsterami' jest szczególnie obrzydliwym kłamstwem" - napisała Szydło. 

Zapowiedziała, że "wobec osób, rozpowszechniających tego typu pomówienia będą zastosowane kroki prawne".

Więcej o: