Grzegorz Schetyna o prawyborach w KO: "Są niezbędne". Cel to wygrana w drugiej turze

W przyszłym tygodniu rozpoczynają się prawybory w Koalicji Obywatelskiej, które mają wyłonić kandydata na prezydenta. Ów kandydat zostanie wybrany ostatecznie 14 grudnia. - Prawybory są niezbędne - stwierdził w Swarzędzu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że mają też pokazać, że kandydatka lub kandydat Koalicji Obywatelskiej będzie faworytem do tego, żeby w drugiej turze odebrać prezydenturę Andrzejowi Dudzie.

Kandydata Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich wyłonią partyjne prawybory. Na razie jedyną kandydatką jest Małgorzata Kidawa-Błońska, ale chętni mogą zgłaszać się do 19 listopada. Po zgłoszeniu i prezentacji kandydatów 14 grudnia decyzję podejmie Konwencja Krajowa PO.

Jak mówił w sobotę w Swarzędzu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, kandydat partii musi być osobą "ciężko pracującą w kampanii, przekonującą, wyrazistą, zaangażowaną w codzienną obecność, rozmowy z ludźmi, prezentację programu".

Zobacz także: Piotr Zgorzelski z PSL o doniesieniach medialnych dotyczących kandydatury Szymona Hołowni w wyborach prezydenckich

Zobacz wideo

Grzegorz Schetyna dodał, że prawybory "są niezbędne". - Uważam, że pokażą dobrą prezentację programu, dobrą konkurencję, dobre emocje i to, że kandydatka lub kandydat Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej, będzie faworytem do tego, żeby w drugiej turze odebrać prezydenturę Andrzejowi Dudzie - stwierdził Schetyna.

Budka: Czas nie pozwala na przeprowadzenie prawyborów

Z kolei jak mówił kilka dni temu w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł PO Borys Budka, zostało za mało czasu, by przeprowadzać prawybory kandydatów Koalicji Obywatelskiej przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

- W tej chwili chyba ten czas już nie pozwala na przeprowadzenie prawyborów. Nie chodzi o to, by wybrać kogoś, kto jest najpopularniejszy wśród członków Koalicji Obywatelskiej, ale żeby wybrać takiego kandydata bądź kandydatkę, która jest realnym zagrożeniem dla obecnego prezydenta i może realnie w drugiej turze pozyskać jak największą liczbę głosów - mówił Budka.

W styczniu odbędą się natomiast wybory przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Według październikowego sondażu SW Research dla rp.pl, najlepiej na tym stanowisku sprawdziłaby się Małgorzata Kidawa-Błońska. Na drugim miejscu znalazł się Borys Budka, a na trzecim Grzegorz Schetyna.