Rzecznik rządu wyjaśnia, dlaczego Michał Woś nie został powołany na stanowisko ministra środowiska

Ostateczny kształt rządu określi nowelizacja ustawy o działach rządowych. Jak tłumaczył rzecznik rządu Piotr Müller zmiany są konieczne, by przyporządkować poszczególne resorty do odpowiednich obszarów polityki państwa.

Na razie Michał Woś został ministrem-członkiem Rady Ministrów. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał tydzień temu, że polityk Solidarnej Polski obejmie resort środowiska z mniejszym niż dotychczas zakresem kompetencji. Do tego jednak - jak wyjaśniał Piotr Müller - dojdzie nieco później. - Minister Kurtyka jest ministrem klimatu, który objął dział administracji rządowej, za który faktycznie odpowiada Ministerstwo Środowiska - powiedział rzecznik rządu. - Niedługo ulegnie zmianie ustawa o działach administracji rządowej i Michał Kurtyka pozostanie ministrem klimatu, a minister Michał Woś zostanie już formalnie ministrem środowiska - powiedział Piotr Müller. 

>>> Jarosław Kaczyński o składzie nowego rządu. Zobacz materiał wideo:

Zobacz wideo

Są dwie osoby, z których Mateusz Morawiecki chce wybrać ministra sportu

Rzecznik rządu tłumaczył również, dlaczego tekę ministra sportu objął Mateusz Morawiecki. Według Piotra Müllera, powołanie właściwego ministra to kwestia kilkunastu dni. - Pan premier ma w tej chwili dwie osoby, z których chce wybrać ministra sportu - powiedział Piotr Müller. - Obie są w takiej sytuacji, że po ewentualnej decyzji, muszą jeszcze uporządkować kwestie formalne, i wtedy ta osoba będzie mogła objąć funkcję ministra sportu. To są osoby związane ze sportem - dodał rzecznik rządu.

W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego powołano Ministerstwo Aktywów Państwowych. Na jego czele stanął wicepremier Jacek Sasin. Rzecznik rządu tłumaczył, że organizacja resortu zarządzającego spółkami Skarbu Państwa to także kwestia zmiany ustawy o działach administracji.

- Po tej zmianie te spółki będą odpowiednio przydzielone do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Oczywiście czekamy na ten podział nowych działów administracji rządowej, wtedy ten przydział spółek nastąpi - powiedział rzecznik rządu. - Właściwie na sto procent będzie taka sytuacja, że nie wszystkie spółki będą przydzielone do Ministerstwa Aktywów, podobnie jak było to w przeszłości, natomiast oczywiście znacząca ich większość - wyjaśnił Piotr Müller.

Czytaj więcej: Kto jest kim w nowym rządzie Morawieckiego? "W większości jesteście tymi, którzy już się sprawdzili"

Przyjęcie znowelizowanej ustawy o działach administracji rządowej może zająć ok. dwóch miesięcy

Rzecznik rządu poinformował, że przyjęcie znowelizowanej ustawy o działach administracji rządowej zależy również od tempa pracy w Senacie, w którym Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości. - To kwestia około dwóch miesięcy, zależy jeszcze, jak Senat będzie procedował, bo jeśli zrobi to w trybie dwutygodniowym, to możemy się spodziewać zmian nawet po miesiącu - wyjaśniał Piotr Müller.

Jak dodał, expose premiera Morawieckiego jest już finalizowane. Zostanie ono wygłoszone w Sejmie we wtorek.