PiS zgłosił nowe kandydatury na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma wśród nich Chojny-Duch

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło nowe kandydatury na stanowisko sędziów Trybunału Konstytucyjnego - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. To Robert Jastrzębski, Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz. Oznacza to, że o kandydowanie na stanowisko sędziego TK nie będzie się już ubiegać Elżbieta Chojna-Duch. Ona sama mówi, że o wycofaniu swojej kandydatury dowiedziała się z mediów.

Są zmiany w składzie kandydatów proponowanych przez ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. "PiS zgłosił kandydatury Roberta Jastrzębskiego, Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów TK" - podała na Twitterze Polska Agencja Prasowa. 

Kandydatura Elżbiety Chojny-Duch wycofana. "Nie tłumaczyli tego"

Na razie nie wiadomo, jakie są przyczyny wycofania kandydatury Elżbiety Chojny-Duch. Sama była wiceminister finansów w rozmowie z Onetem podkreśliła, że nie wiedziała o decyzji kierownictwa partii.

- Były wcześniej rozmowy, że rozważają taką możliwość. Ale odpowiedź mieli mi dać w poniedziałek. Czemu zmienili zdanie na temat mojej kandydatury? Nie mam pojęcia. Nie tłumaczyli tego - powiedziała dziennikarzowi Onetu Elżbieta Chojna-Duch.

Piątek 15 listopada był ostatnim dniem, w którym Prawo i Sprawiedliwość mogło zgłosić kandydatury na sędziów TK, mających zastąpić trzech sędziów wybranych w czasach rządów PO PSL, których kadencja właśnie ubiega (chodzi o Marka Zubika, Piotra Tuleję i Stanisława Rymara). - Teraz wnioski trafią do Komisji Sprawiedliwości w celu zaopiniowania - przekazał w rozmowie z TVN 24 Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

Kontrowersje wokół kandydatur przedstawionych przez PiS

Prawo i Sprawiedliwość 4 listopada zaproponowało nazwiska Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny Duch na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. - To są oczywiście osoby bardzo kompetentne, z ogromnym doświadczeniem, zasłużone dla reformy wymiaru sprawiedliwości. Z pewnym zdziwieniem widzimy, że opozycja nie zgłosiła kandydatów, ale rozumiem, że nie ma odpowiednich osób na te stanowiska - mówił na konferencji prasowej Ryszard Terlecki.

Najwięcej krytycznych reakcji wzbudziła kandydatura byłego posła PiS i prokuratora z czasów PRL Stanisława Piotrowicza, który w jesiennych wyborach parlamentarnych nie uzyskał wystarczającej liczby głosów do objęcia mandatu posła na Sejm. Z wcześniejszych informacji wynikało, że to właśnie kandydatura Piotrowicza miała zostać przez PiS wycofana. Sporo zastrzeżeń posłowie opozycji zgłaszali także do kandydatury Krystyny Pawłowicz. Również sondaże nie dawały kandydaturze Piotrowicza i Pawłowicz dobrych notowań. 

>>> Radosław Fogiel: Piotrowicz wyraził żal za grzechy

Zobacz wideo

Głosowanie nad kandydaturami nowych sędziów TK odbędzie się najprawdopodobniej w czwartek 21 listopada. Wówczas Sejm wybierze także członków Trybunału Stanu oraz członków Krajowej Rady Sądownictwa 

Więcej o:
Komentarze (495)
PiS zgłosił nowe kandydatury na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma wśród nich Chojny-Duch
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 148 razy 136

  Z ostatniej chwili :
  CBA, ABW i Kontrwywiad ustaliły wiek Pawłowicz i Piotrowicza na 48 lat, co partia nocną uchwałą sejmu zatwierdzi, tym samym łapią się do TK.

  p.s. W sprawie Chojny-Duch się nie udało, jak to z duchami bywa :)

 • psycholog11

  Oceniono 122 razy 118

  Chojna Duch cnotę straciła, część rodziny się od niej odwróciła a stołeczka nie będzie. Opłacało się?

 • krynolinka

  Oceniono 118 razy 106

  Najmniej kontrowersyjną kandydaturę wycofali. Duduś szykuj pióro..Piotrowicza będziesz miał zaszczyt awansować!

 • mobisek

  Oceniono 104 razy 98

  Dobrze, że Piotrowicz został. Ważne, aby sztandarowe postacie były dobrze widoczne, tak aby nie było wątpliwości, na jakie (piiiip) suweren głosował.

 • ami_lii

  Oceniono 99 razy 91

  Dziwna sprawa że ją tak szybko usunięto z listy - zwłaszcza biorąc pod uwagę jak bardzo się starała ostatnio (m.in wypowiedzią o kuzynce co po edukacji seksualnej chciała płeć zmienić).

 • mer-llink

  Oceniono 80 razy 70

  Profesor Chojna-Duch uznała, że nie jest godna występować w otoczeniu takich tuzów, jak p.p. Pawłowicz i Piotrowicz?
  Jest Pani godna! To ta sama półka: Pani "zeznania" w komisji VAT są dokładnie tym samym, co pyskówki p. Pawłowicz czy zepsucie polskiego prawa przez usłużnego pana Piotrowicza (o lataniu samolotem rządowym z kropelkami żony wartymi 40 zł nie wspominając).

 • bostian

  Oceniono 64 razy 60

  No to gratuluję Pani Chojnie-Duch. Nazwisko zszargała, z rodziną się poróżniła, została ośmieszona przez PiS i porzucona. Ale nie żałuję jej. Ma to, na co sobie zasłużyła, Kto paktuje z diabłem nie może liczyć na nic dobrego. Znikaj Pani z życia publicznego. Zdrowia na emeryturze.

 • polakadam

  Oceniono 64 razy 60

  A taka się już pisowska zrobiła Chojna Duch. Zdążyła potępić edukację seksualną i lgbt.
  Widocznie to było za mało. Nie miała osiągnięć w dziedzinie krycia księży pedofili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX