PiS zgłosił nowe kandydatury na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma wśród nich Chojny-Duch

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło nowe kandydatury na stanowisko sędziów Trybunału Konstytucyjnego - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. To Robert Jastrzębski, Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz. Oznacza to, że o kandydowanie na stanowisko sędziego TK nie będzie się już ubiegać Elżbieta Chojna-Duch. Ona sama mówi, że o wycofaniu swojej kandydatury dowiedziała się z mediów.

Są zmiany w składzie kandydatów proponowanych przez ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. "PiS zgłosił kandydatury Roberta Jastrzębskiego, Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów TK" - podała na Twitterze Polska Agencja Prasowa. 

Kandydatura Elżbiety Chojny-Duch wycofana. "Nie tłumaczyli tego"

Na razie nie wiadomo, jakie są przyczyny wycofania kandydatury Elżbiety Chojny-Duch. Sama była wiceminister finansów w rozmowie z Onetem podkreśliła, że nie wiedziała o decyzji kierownictwa partii.

- Były wcześniej rozmowy, że rozważają taką możliwość. Ale odpowiedź mieli mi dać w poniedziałek. Czemu zmienili zdanie na temat mojej kandydatury? Nie mam pojęcia. Nie tłumaczyli tego - powiedziała dziennikarzowi Onetu Elżbieta Chojna-Duch.

Piątek 15 listopada był ostatnim dniem, w którym Prawo i Sprawiedliwość mogło zgłosić kandydatury na sędziów TK, mających zastąpić trzech sędziów wybranych w czasach rządów PO PSL, których kadencja właśnie ubiega (chodzi o Marka Zubika, Piotra Tuleję i Stanisława Rymara). - Teraz wnioski trafią do Komisji Sprawiedliwości w celu zaopiniowania - przekazał w rozmowie z TVN 24 Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

Kontrowersje wokół kandydatur przedstawionych przez PiS

Prawo i Sprawiedliwość 4 listopada zaproponowało nazwiska Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny Duch na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. - To są oczywiście osoby bardzo kompetentne, z ogromnym doświadczeniem, zasłużone dla reformy wymiaru sprawiedliwości. Z pewnym zdziwieniem widzimy, że opozycja nie zgłosiła kandydatów, ale rozumiem, że nie ma odpowiednich osób na te stanowiska - mówił na konferencji prasowej Ryszard Terlecki.

Najwięcej krytycznych reakcji wzbudziła kandydatura byłego posła PiS i prokuratora z czasów PRL Stanisława Piotrowicza, który w jesiennych wyborach parlamentarnych nie uzyskał wystarczającej liczby głosów do objęcia mandatu posła na Sejm. Z wcześniejszych informacji wynikało, że to właśnie kandydatura Piotrowicza miała zostać przez PiS wycofana. Sporo zastrzeżeń posłowie opozycji zgłaszali także do kandydatury Krystyny Pawłowicz. Również sondaże nie dawały kandydaturze Piotrowicza i Pawłowicz dobrych notowań. 

>>> Radosław Fogiel: Piotrowicz wyraził żal za grzechy

Zobacz wideo

Głosowanie nad kandydaturami nowych sędziów TK odbędzie się najprawdopodobniej w czwartek 21 listopada. Wówczas Sejm wybierze także członków Trybunału Stanu oraz członków Krajowej Rady Sądownictwa 

Więcej o: