Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel: Nie zamierzamy się wycofywać z likwidacji limitu 30-krotności ZUS

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel przyznał, że partia rządząca nie ma zamiaru wycofywać się z likwidacji limitu 30-krotności ZUS. Polityk przyznał, że ma nadzieję przekonać posłów Porozumienia do poparcia tego projektu.
Zobacz wideo

Radosław Fogiel był gościem "Porannej rozmowy" w RMF FM. Podczas wywiadu wicerzecznik PiS przyznał, że partia rządząca nie cofnie się przed wprowadzeniem projektu, którego celem jest likwidacja limitu 30-krotności ZUS. Według polityka przekształcenia te dotkną jedynie pięciu procent zatrudnionych, dlatego też nie można uznać tych zmian za szerokie.

Radosław Fogiel w sprawie limitu 30-krotności ZUS: nie zamierzamy się wycofać

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości został zapytany o to, czy zniesienie limitu, nie jest pierwszym rozłamem między prawicowymi ugrupowaniami. - My w tym momencie nie zamierzamy się z tego wycofywać. Liczymy, że po pierwsze uda się przekonać kolegów z Porozumienia, że jednak z jednej strony argument tego, że jest to likwidacja pewnego kuriozum, bo takiego wyłomu w zasadniczo progresywnym systemie podatkowym, tutaj mamy regresywny, im więcej zarabiasz, tym mniej płacisz - odpowiedział Radosław Fogiel.

Polityk przyznał, że jeśli pierwszy argument nie przekona posłów Porozumienia do poparcia projektu PiS, to jest jeszcze druga zachęta, czyli koalicja. - Tworzymy koalicję, szliśmy z jednej listy, szliśmy z jednym programem i też nie bardzo sobie wyobrażam sytuację, w której jednak część naszych, mówię o klubie Prawa i Sprawiedliwości, posłów, zaczyna negować - podsumował polityk. Jeśli jednak Porozumienie nie zmieni zdania na temat likwidacji 30-krotności ZUS, to Prawo i Sprawiedliwość będzie liczyło na to, że brakujące głosy "znajdą się w innych miejscach sali sejmowej".

Dziennikarz przypomniał, że osoby, które zarabiają powyżej 12 tysięcy złotych miesięcznie płacą ZUS tylko do 30-krotności tej kwoty, czyli do sumy 143 tysięcy rocznie. Likwidacja tego limitu oznaczać będzie zmniejszenie aktualnego wynagrodzenia, w zamian za wyższą emeryturę.

Więcej o: