Trzy kobiety mogą trafić do ministerstwa sportu. Znamy faworytkę. Wśród kandydatek jest Monika Pyrek

Jacek Gądek
Wśród kandydatek na minister sportu i turystyki jest Dagmara Gerasimuk, prezeska Polskiego Związku Biathlonu. Jak słyszymy od jednego z polityków PiS, jest faworytką. - To się jednak zmienia z godziny na godzinę - słyszymy. Rozważana jest także Monika Pyrek, utytułowana lekkoatletka specjalizująca się w skoku o tyczce.
Zobacz wideo

Prawo i Sprawiedliwość wciąż nie ogłosiło, kto ma być nowym ministrem sportu. Nasi rozmówcy, poza Geramsiuk i Pyrek, nie wykluczają też posłanki PiS Anny Krupki - obecnej wiceminister sportu, prywatnie bardzo lubianej przez Jarosława Kaczyńskiego.

Michał Dworczyk zapytany przez "Super Express", kto pokieruje tym resortem, odpowiedział, że "jest w tej chwili dwójka takich kandydatów". Podkreślał, że są to osoby "merytorycznie wyśmienicie przygotowane". Ale nazwisk nie zdradził.

Ministerstwo sportu było dla PiS wabikiem dla jakiegoś senatora opozycji. Ale żaden się nie wyłamał i nie zmienił barw partyjnych. PiS równolegle szukało kobiety do przejęcia tej teki w rządzie. Kobiety, bo jest ich w rządzie - w ocenie Nowogrodzkiej - za mało. - Na 90 proc. będzie to kobieta - słyszymy.

W nocy sytuacja mogła jeszcze ulec zmianie, ale - jak mówią nasi rozmówcy - faworytką do objęcia teki ministra sportu i turystyki jest Dagmara Gerasimuk, prezes Polskiego Związku Biathlonu. Gerasimuk jest doktorem nauk o kulturze fizycznej, menedżerką sportu, starszym wykładowcą w AWF Katowice im. Jerzego Kukuczki w Katedrze Teorii i Praktyki Sportu. Zasiada w Zarządzie Międzynarodowej Federacji Biathlonu na lata 2018-2022, członkinią Komisji Sportu PKOL.

Do sportowej teki przymierzana była także Monika Pyrek. To jedna z najlepszych polskich lekkoatletek - specjalizuje się w skoku o tyczce. Na swoim koncie ma dwa srebrne i jeden brązowy medal Mistrzostw Świata oraz dwa brązowe medale Halowych Mistrzostw Świata, a także srebro Mistrzostw Europy i dwa brązy Halowych Mistrzostw Europy. Jej kolekcja jest pełna medali z Pucharów Europy, mistrzostw Polski, a także pobitych wielokrotnie (69 razy) rekordów Polski. Jest też społeczniczką. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Działa na rzecz sportowców w organizacjach sportowych. Była członkiem komisji zawodniczej EAA i IAAF, a w latach 2009-13 członkiem zarządu PKOL. Prezydent Lech Kaczyński przyznał Monice Pyrek w 2009 r. 

Innym nazwiskiem, które pojawiło się na giełdzie, jest Anna Krupka - posłanka PiS, prywatnie bardzo lubiana przez Jarosława Kaczyńskiego. W odchodzącym rządzie Mateusza Morawieckiego pełniła funkcję wiceministra sportu.

Anna Krupka urodziła się 30 października 1981 roku w Warszawie. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Z partią Prawo i Sprawiedliwość związana od 2005 roku, począwszy od pracy w sztabie wyborczym kampanii parlamentarnej i prezydenckiej, a następnie w biurze. Od 2013 roku członek Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Jak pisze o sobie, jako poseł aktywnie angażowała się w działania na rzecz rozwoju infrastruktury sportowej. Za tę dziedzinę była odpowiedzialna również, jako wiceminister sportu.

Więcej o: