Lech Wałęsa napisał list do kongresmenów USA. "Dzisiaj w naszym kraju łamie się Konstytucję"

"Obecny rząd przeprowadził bezlitosne ataki na polskie sądownictwo i jego niezawisłość, wykorzystując narzędzia, które znamy z działania dyktatur w różnych częściach świata" - napisał Lech Wałęsa w dokumencie, który zostawił amerykańskim parlamentarzystom.

Lech Wałęsa pojechał do Stanów Zjednoczonych by uczcić 30. rocznicę rozpoczęcia transformacji ustrojowej w Polsce. Były prezydent przemówił przed parlamentarzystami w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA i podobnie jak trzy dekady temu zaczął od słów "My, Naród". Amerykańskim politykom zostawił także dokument, którego treść opublikował na Facebooku. 

Zobacz, jak wyglądało słynne przemówienie Lecha Wałęsy w Kongresie USA:

Zobacz wideo

USA. Lech Wałęsa do kongresmenów: "W Polsce pojawiły się zagrożenia, których nie przewidzieliśmy"

W swoim liście Lech Wałęsa opisuje polskie zwycięstwo nad komunizmem, rolę "Solidarności" w transformacji ustrojowej i wskazuje, że bez wsparcia ze strony "wolnego świata", w tym USA, "nasza droga do wolności byłaby z pewnością dłuższa i być może wszystko potoczyłoby się inaczej". Oprócz wątków historycznych, były prezydent poruszył w dokumencie pozostawionym kongresmenom tematy związane z bieżącą sytuacją w Polsce.

"Po udanej rewolucji w naszym kraju i ponad dwudziestu latach pozytywnych przemian politycznych I prawnych, w Polsce pojawiły się zagrożenia, których najzwyczajniej nie przewidzieliśmy. Dzisiaj w naszym kraju łamie się Konstytucję, uchwala się prawa, które podporządkowują rządzącym niezależne instytucje, ogranicza się i atakuje swobodną wymianę myśli" - pisze Lech Wałęsa.

Były prezydent wymienia w swoim liście "kilka przykładów naruszenia prawa". W dokumencie czytamy, że są to:

  • próba przejęcia kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym przez mianowanie trzech sędziów dublerów i mianowanie Prezes Trybunału Konstytucyjnego z naruszeniem polskiej Konstytucji;
  • całkowite podporządkowanie Trybunału Konstytucyjnego władzy wykonawczej oraz większości parlamentarnej;
  • połączenie funkcji prokuratora generalnego z funkcją ministra w rządzie RP;
  • zniszczenie Krajowej Rady Sądownictwa;
  • ustanowienie dwóch dodatkowych izb w Sądzie Najwyższym, w tym Izby Dyscyplinarnej;
  • zmiany ustroju sądów powszechnych;
  • instytucjonalne ataki na niezależnych sędziów podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Lech Wałęsa: Polscy populiści chcą zmienić postrzeganie historii

Lech Wałęsa wskazuje, że populiści będący u władzy w Polsce nie tylko "naruszają porządek konstytucyjny", ale także chcą zmienić postrzeganie historii, próbując m.in. umniejszyć rolę liderów "Solidarności", w tym samego Wałęsy. Były prezydent kończy swój list słowami:

"Kiedy Tadeusz Kościuszko przybył tutaj, by pomóc w zwycięstwie amerykańskiej rewolucji, przyczynił się do tego, że angielski stał się językiem wolności. Język polski z kolei pozostaje językiem stałej walki o wolność. Ale wierzcie mi – doświadczyliśmy w przeszłości znacznie większych trudności, a jednak zawsze udawało nam się przetrwać i wyzwolić siebie i innych spod władzy tyranów. Może to jest taka nasz misja w historii? Przezwyciężymy więc i obecne problemy, a te tylko nas umocnią, tak jak się zawsze działo dotychczas. Przecież słowa takie jak wolność, niepodległości, demokracja, praworządności, bezpieczeństwo i solidarność mają tak wielkie znaczenie, zarówno w języku polskim jak i angielskim".

Komentujący wystąpienie i list Lecha Wałęsy dziennikarze wskazują, że mowa byłego prezydenta w komisji Izby Reprezentantów USA była wyważona, z kolei pozostawiony kongresmenom dokument - ostry w wyrazie.

W rozmowie z dziennikarzem RMF FM Lech Wałęsa stwierdził, że w liście przekazał "rzeczy słuszne, które wszyscy politycy uważają, że w tym miejscu trzeba powiedzieć". 

Więcej o: