Pierwszy projekt już w Senacie. Chodzi o zaniżone emerytury dla kobiet

Dzień po 1. posiedzeniu senatorowie KO składają pierwszy projekt - dotyczy wyrównania emerytur dla kobiet z rocznika 1953. Na tym nie poprzestają, ponieważ już padają zapowiedzi kolejnych projektów dotyczących spraw ustrojowych.

Minął zaledwie dzień od pierwszego posiedzenia nowego Senatu, a w izbie wyższej został złożony pierwszy projekt ustawy.

Założenia projektu przedstawił senator Marek Borowski z Koalicji Obywatelskiej. W poprzedniej kadencji polityk zainicjował tę samą ustawę, przyjętą później przez Senat, ale nierozpatrzoną przez Sejm. Chodzi o rozwiązania dotyczące emerytur kobiet z rocznika 1953. Był to ostatni rocznik Polek, które miały możliwość skorzystania z przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Na skutek pewnego błędu legislacyjnego liczna grupa kobiet otrzymała zaniżone emerytury i wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca tego roku stwierdził, że ten przepis ustawowy był niekonstytucyjny. W związku z tym tym paniom należy się podwyżka emerytury i wyrównanie za minione lata, to jest pięć, czasami sześć lat, które powinny być wyrównane

- stwierdził senator KO.

>>> Senat dla opozycji, marszałkiem Tomasz Grodzki:

Zobacz wideo

Senatorowie zapowiadają kolejne ustawy. "Projekty ustrojowe"

Marek Borowski, pytany o kolejne projekty składane przez sojusz KO-PSL-Lewica i senatorowie niezależni, zapowiedział, że wśród następnych inicjatyw znajdą się "projekty ustrojowe".

Senator Koalicji Obywatelskiej przyznał, że na razie nie ma kolejnych, gotowych projektów ustaw. Dodał jednak, że mogłyby one dotyczyć prokuratury, mediów publicznych, służby cywilnej oraz spraw samorządowych i organizacji pozarządowych.

Polityk przyznał jednak, że zdaje sobie sprawę z faktu, iż sejmową większość, konieczną do przyjęcia ustaw, ma Prawo i Sprawiedliwość.

Więcej o:
Komentarze (139)
Nowy Senat. Jest pierwsza inicjatywa senatorów ws. zaniżonych emerytur dla kobiet
Zaloguj się
 • baca124

  Oceniono 41 razy 33

  Ma kaczor 500+ na krowy,świnie to może dać na polskie emerytki. Skąd to weźmie? Podobno "wystarczy nie kraść"

 • seroo1

  Oceniono 35 razy 25

  Brawo!!!
  Zasypujcie tę bandę prospołecznymi projektami (nawet irracjonalnymi z punktu widzenia budżetu)- niech nie nadążają z ich udupianiem z powodu strachu przed suwerenem...

 • pt.nut

  Oceniono 22 razy 18

  Pissdzielstwo boi się takich ustaw, bo kasa potrzebna jest na pincet z plusem. W sejmie przegłosują na 👎

 • marywil2012

  Oceniono 14 razy 12

  wygląda sensownie. pytanie też oczywiście czemuż to pis tak gługo zwlekał z poprawką. widać po tym, że tu nie o prawo i sprawiedliwość chodzi, a o propagandę i socjalizm - w prlowskim sensie. Nomenklatura się bogaci, ludzie dostają ochłapy - dopóki jest kasa pełna, ale pomysłu na gospodarkę - centralnie sterowaną zresztą z nowogrodzkiej - ni ma, panie.

 • prawdziwek89

  Oceniono 19 razy 11

  Podział na kobiety i mężczyzn w emeryturach jest niekonstytucyjny. Powinien być równy wiek emerytalny i te same zasady wypłat. To przykład klasycznego seksizmu i dyskryminacji. Dłużej żyją kobiety niepracujące, które często dziesiątki lat pobierają od 50 r.ż. tzw. renty po mężu.

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 10

  Wniosek do Trybunału Stanu za nierespektowanie wyroków sądu i ukrywanie list poparcia do PiS KRS⚠⚠⚠

 • nilpferd13

  Oceniono 14 razy 10

  Ciekawi mnie, czy KTOS "beknie" za ten blad "legislacyjny"!!
  Jestem wlasnie z tego nieszczesnego rocznika 1953; skorzystalam z "okazji" i przeszlam na wczesniejsza emeryture. Jednczesnie - bez dnia przerwy - pracowalam (2 lata). Moja emerytura w czasie zatrudnienia byla nizsza, anizeli wyliczona pierwotnie ze wzgledu na osiagany dochod. Ze wzgledow zdrowotnych zrezygnowalam z pracy i zaczelam otrzymywac "pelna" emeryture. Po uzyskaniu "ustawowego" wieku emerytalnego (2013r,) udalam sie do ZUS-u z prosba o przeliczenie mojej emerytury (wszak przez dwa lata mojej pracy i ja i moj pracodawca oplacalismy skladki na ubezpieczenie merytalno-rentowe!!). Przemila pani w ZUS-ie poinformowala mnie, ze w 2012r. przepisy ulegly zmianie i nie nalezy sie zadne "przeliczenie"... Odeszlam z kwitkiem... przeciez nie mam wplywu na zmiane przepisow! Okazalo sie jednak, ze kobiety z mojego rocznika zaczely walczyc o swoje prawa! I ta walka zakonczyla sie sukcesem! Ale nie do konca, bo potrzeba zmiany tego "bledu legislacyjnego"...
  W pazdzierniku b.r. udalam sie ponownie do ZUS-u... Poczatkowo urzedniczka wmawiala mi, ze mialam "przeliczana" emeryture... Ja twierdzilam co innego! Uparlam sie i poprosilam o przyjecie mojego wniosku o przeliczenie emerytury...
  Po miesiacu otrzymalam "decyzje" o przeliczeniu emerytury - z wyrownaniem od X 2019.
  Czytalam ten dokument kilka razy i niemoglam uwierzyc! Moja emerytura zostala po przeliczeniu PODWYZSZONA o ca 50%!!!! Teraz bede otrzymywala ca 1000 (JEDEN TYSIAC) zlotych wiecej!!
  Pytam:
  gdzie podzialy sie moje i mojego pracodawcy skladki emerytalno-rentowe za okres mojej pracy w czasie pobierania emerytury???
  dlaczego "usilowano" mnie zniechecic do zlozenia wniosku w ZUS???
  dlaczego dostalam wyrownanie mojej emerytury jedynie od X 2019???
  Nie spijcie, senatorowie i poslowie, tylko pomozcie nam!!!
  Te pieniadze nam sie NALEZA!
  Przez ponad SZESC lat bylam okradana przez polskie panstwo!! Jesli teraz moja emerytura zostala podwyzszona o ca 50%, to ile tysiecy zlotych z MOICH skladek lezy w szufladach ZUS-u???
  POMOZCIE NAM!! My zaplacilysmy za nalezne nam przeliczenia!!

 • 99venus

  Oceniono 13 razy 9

  Skonczyło się senackie lokajstwo.Senat staje się prawdziwym senatem.Po 4 latach rządów Karczewskiego senatorzy odzyskuja twarz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX