Pierwszy projekt już w Senacie. Chodzi o zaniżone emerytury dla kobiet

Dzień po 1. posiedzeniu senatorowie KO składają pierwszy projekt - dotyczy wyrównania emerytur dla kobiet z rocznika 1953. Na tym nie poprzestają, ponieważ już padają zapowiedzi kolejnych projektów dotyczących spraw ustrojowych.

Minął zaledwie dzień od pierwszego posiedzenia nowego Senatu, a w izbie wyższej został złożony pierwszy projekt ustawy.

Założenia projektu przedstawił senator Marek Borowski z Koalicji Obywatelskiej. W poprzedniej kadencji polityk zainicjował tę samą ustawę, przyjętą później przez Senat, ale nierozpatrzoną przez Sejm. Chodzi o rozwiązania dotyczące emerytur kobiet z rocznika 1953. Był to ostatni rocznik Polek, które miały możliwość skorzystania z przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Na skutek pewnego błędu legislacyjnego liczna grupa kobiet otrzymała zaniżone emerytury i wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca tego roku stwierdził, że ten przepis ustawowy był niekonstytucyjny. W związku z tym tym paniom należy się podwyżka emerytury i wyrównanie za minione lata, to jest pięć, czasami sześć lat, które powinny być wyrównane

- stwierdził senator KO.

>>> Senat dla opozycji, marszałkiem Tomasz Grodzki:

Zobacz wideo

Senatorowie zapowiadają kolejne ustawy. "Projekty ustrojowe"

Marek Borowski, pytany o kolejne projekty składane przez sojusz KO-PSL-Lewica i senatorowie niezależni, zapowiedział, że wśród następnych inicjatyw znajdą się "projekty ustrojowe".

Senator Koalicji Obywatelskiej przyznał, że na razie nie ma kolejnych, gotowych projektów ustaw. Dodał jednak, że mogłyby one dotyczyć prokuratury, mediów publicznych, służby cywilnej oraz spraw samorządowych i organizacji pozarządowych.

Polityk przyznał jednak, że zdaje sobie sprawę z faktu, iż sejmową większość, konieczną do przyjęcia ustaw, ma Prawo i Sprawiedliwość.

Więcej o: