Senat wybrał wicemarszałków. Wśród nich dwoje debiutantów izby wyższej. Najwięcej głosów dla weterana

Senator z opozycji parlamentarnej Tomasz Grodzki został wybrany na stanowisko marszałka Senatu. Późnym wieczorem wybrano też czterech wicemarszałków izby wyższej. Wśród nich dwoje debiutantów - Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy i wykonujący dotychczas mandat posła Michał Kamiński z PSL-Koalicji Polskiej.
Zobacz wideo

Senat wybrał czterech wicemarszałków. Są to: Stanisław Karczewski z PiS, Bogdan Borusewicz z PO, Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy i Michał Kamiński z PSL- Koalicji Polskiej.

Regulamin Senatu stanowi, że izba wybiera bezwzględną większością głosów nie więcej niż czterech wicemarszałków spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej dziesięciu senatorów

Głosowanie było imienne. Za kandydaturą Bogdana Borusewicza głosowało 90 senatorów, Michała Kamińskiego - 53, Stanisława Karczewskiego- 82, a za kandydaturą Gabrieli Morawskiej- Staneckiej- 56 senatorów.

Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu

O fotel marszałka wyższej izby parlamentu walczyło dwóch kandydatów - Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej i Stanisław Karczewski z PiS. Ostatecznie 51 senatorów zagłosowało za Grodzkim, za Karczewskim zaś 48, a niezależna senator Lidia Staroń wstrzymała się od głosu.

Tomasz Grodzki po wyborze zapewnił, że izba będzie przede wszystkim troszczyła się o wysoką jakość uchwalanego prawa. Dodał, że nie będzie także"hamulcowym dla Sejmu". Potem mówił dziennikarzom, że Senat zarządzany przez opozycję jest wyzwaniem dla wszystkich polityków. - To jest emanacja różnorodności tego narodu - podkreślił Tomasz Grodzki. Marszałek Senatu X kadencji zapowiedział też, że izba wyższa będzie otwarta dla "przyzwoitości, normalności i poszanowania konstytucji".

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, odnosząc się do wyboru marszałka Senatu powiedział, że to sukces całej opozycji. "To zwycięstwo dedykujemy tym wszystkim, którzy wierzyli, że werdykt wyborczy może być zachowany, a Senat może być prawdziwą izbą wyższą polskiego parlamentu. Najbliższe dni, tygodnie i miesiące pokażą dobrą współpracę między większością i mniejszością, między opozycją a koalicją. To Senat będzie gwarantował uczciwą, rzetelną debatę" - zaznaczył Grzegorz Schetyna.

Stanisław Karczewski o blokowaniu ustaw

Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski także liczy na współpracę opozycji parlamentarnej. Powiedział, że co prawda widzi w wypowiedziach nowego marszałka Senatu kilka sprzeczności, ale wierzy w jego zapowiedzi. - Z jednej strony mówi o porozumieniu, o wyciąganiu ręki do mniejszości (...). Jest też zapowiedź blokowania ustaw. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że można blokować, ale nie można zablokować ustaw rządowych, które zostały uchwalone przez Sejm - mówił Stanisław Karczewski. Wyraził nadzieję, "że w Senacie politycy pokażą Polakom, że można pracować razem w imię wyższych wartości". 

Czytaj też: Karczewski żegna się z funkcją marszałka Senatu. "Czuję się osobiście urażony"

Więcej o: