Sejm wybrał pięciu wicemarszałków, w tym dwóch z PiS. M.in. Terlecki, Kidawa-Błońska i Czarzasty

Trwa uroczysta inauguracja IX kadencji Sejmu. Małgorzata Gosiewska, Ryszard Terlecki (oboje z PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) Włodzimierz Czarzasty (Lewica) i Piotr Zgorzelski (PSL-KP) zostali wybrani na wicemarszałków Sejmu.

We wtorek miejsce miała uroczysta inauguracja IX kadencji Sejmu. Posiedzenie zaczęło się od wystąpienia Antoniego Macierewicza, który został marszałkiem seniorem. Przemówienia wygłosili również Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo

Wybrano wicemarszałków Sejmu

Wybrano również wicemarszałków. Prawo i Sprawiedliwość reprezentować będzie Ryszard Terlecki, który uzyskał 299 głosów oraz Małgorzata Gosiewska, której kandydaturę poparło 435 posłów. Opozycja reprezentowana będzie przez Małgorzatę Kidawę-Błońską z PO (411 głosów), Piotra Zgorzelskiego z PSL (422) oraz Włodzimierza Czarzastego (384 głosy). Według regulaminu Sejmu, kandydatów wicemarszałków zgłasza co najmniej piętnastu posłów, których musi poprzeć bezwzględna większość.

Bez swojego przedstawiciela w Prezydium Sejmu będzie koło Konfederacji. Grzegorz Braun z Konfederacji tłumaczył, że jego koło odda głosy przeciwko kandydatom, bo - jak powiedział - brak przedstawiciela jego partii w prezydium to "dyktat silniejszego".

Więcej o: