Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. Posłanka rekomenduje: Krucha, delikatna, ale twarda i z charakterem

Elżbieta Witek w rozpoczynającej się kadencji będzie marszałkiem Sejmu. Jej sylwetkę przedstawiła Marzena Machałek. - Krucha, delikatna, ale twarda i z charakterem, przed którą na baczność stawał niejeden generał - mówiła posłanka.

Za było 314 posłów, przeciw 11, wstrzymało się 134. Kandydaturę Elżbiety Witek, jedynej kandydatki na marszałka, przedstawiała posłanka i wiceminister edukacji Marzena Machałek. - Jestem wzruszona, mam wielką przyjemność rekomendować Elżbietę Witek na funkcję marszałka Sejmu IX kadencji - zaczęła Machałek.

>>> Macierewicz zainaugurował posiedzenie Sejmu. Hymn zaśpiewał, jak Górniak w Korei

Zobacz wideo

Elżbieta Witek wybrana na marszałka Sejmu

Jak stwierdziła, dotychczas Witek "wykazała się ogromną sprawnością organizacyjną, opanowaniem oraz wysoką kulturą osobistą". Machałek wymieniła stanowiska, które do tej pory zajmowała Witek. Wspomniała też o tym, że Witek była "lubianym przez uczniów nauczycielem i cenionym dyrektorem szkoły w Jaworze". 

>>> Pierwsze posiedzenie Sejmu [NA ŻYWO]

Machałek nie ustawała w zasypywaniu Witek komplementami. Wspominała jej działalność opozycyjną. - Wykazała się odwagą, a nawet męstwem, gdy jako młoda dziewczyna za tę działalność została aresztowana i więziona. Krucha, delikatna, ale twarda i z charakterem, przed którą na baczność stawał niejeden generał.

Kaczyński o końcu totalnej opozycji

Po wystąpieniach posłów z klubów opozycyjnych głos zabrał też Jarosław Kaczyński. - Z wielką radością wysłuchałem oświadczeń partii, a także i koła. I podsumowałbym to tak: koniec opozycji totalnej. Jeśli tak rzeczywiście będzie, to będzie to wielki postęp w życiu publicznym - powiedział prezes PiS. - Bardzo proszę, by nie były to tylko słowa, ale i czyny - dodał.

Jak stwierdził, "z niektórymi słowami nie da się zgodzić". - Podtrzymujemy nasze zdanie, że większość ma prawo powołać rząd, ma prawo powołać marszałka i ma prawo rządzić - dodał. 

Więcej o: