Święto Niepodległości 2019. Posłowie Lewicy z antyfaszystami, poseł Konfederacji dowodził strażą narodowców

Przez Warszawę przeszły dwa duże zgromadzenia z okazji Święta Niepodległości: Marsz Niepodległości oraz Marsz Antyfaszystowski. "Chcemy żyć w kraju, w którym jest miejsce dla wszystkich" - napisała posłanka Magdalena Biejat, która szła z antyfaszystami. Z kolei jeden z nowych posłów Konfederacji dowodził strażą Marszu Niepodległości.
Zobacz wideo

Marsz Antyfaszystowski "Za wolność Waszą i naszą" organizowany jest przez Koalicję Antyfaszystowską. Wzięła w nim udział posłanka Magdalena Biejat z partii Razem. "Idziemy w marszu, bo jesteśmy patriotami i patriotkami, bo chcemy żyć w kraju, w którym jest miejsce dla wszystkich, bez względu na wyznanie, przekonania polityczne, płeć, kolor skóry czy zasobność portfela" - napisała na Twitterze.

W marszu organizowanym przez Koalicję Antyfaszystowską wziął udział również Maciej Konieczny z Lewicy. Na swoim profilu na Twitterze zamieścił zdjęcie z Adrianem Zandbergiem. "O wolność naszą i waszą idziemy w marszu antyfaszystowskim." - napisał polityk.

W Marszu Antyfaszystowskim brali też udział bezpartyjni posłowie, którzy startowali z list Koalicji Obywatelskiej: Franek Sterczewski i Klaudia Jachira.

Protest Obywateli RP na rondzie de Gaulle'a

Obywatele RP zgromadzili się na rondzie de Gaulle'a, gdzie rozwinęli transparent z napisem "Konstytucja". Była tam Wanda Nowicka, posłanka Lewicy, która sprzeciwiła się próbom usunięcia ich przez policję. "Mamy prawo tu stać!" - napisała na Twitterze.

Na rondzie de Gaulle'a była również Anna Maria Żukowska. "To, co zasłaniają przed maszerującymi organizatorzy Święta Niepodległości, to m. in. duży transparent napisem Konstytucja. Trochę smutne. Pozwoliliśmy - wszyscy - zrobić z pięknego słowa 'konstytucja' oręż, bastion, ale też i znienawidzony cel ataków" - napisała na Twitterze posłanka Lewicy.

W proteście Obywateli RP brała udział również Joanna Scheuring-Wielgus. Posłanka napisała na Twitterze: "'Wy jesteście zoo a my ludzie. Przyszliśmy Was pooglądać'. Tak mówi do nas działacz młodzieży wszechpolskiej. PS. Stoimy sobie w miejscu gdzie podpalił się Piotr Szczęsny".

Z kolei posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk informowała na Twitterze, że policja nie chciała jej przepuścić do Obywateli RP na rondzie de Gaulle'a. Powodem miały być względy jej bezpieczeństwa. Posłance odmówiono również podania informacji pozwalających na identyfikację osoby odpowiedzialnej za tę decyzję. 

Marsz Niepodległości 2019 pod hasłem "Miej w opiece naród cały!"

W Marszu Niepodległości pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!" wziął udział Krzysztof Bosak, wiceprzewodniczący Konfederacji. "Jest spokojnie. Wspaniała atmosfera. Za chwilę rusza koncert na błoniach Stadionu Narodowego! " - napisał.

W Marszu Niepodległości brał również udział poseł Michał Urbaniak, dowodził on czołowym kordonem straży marszu.

Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie wraz z podpisem: "Synku, dziś nasza Ojczyzna ma urodziny. Wieszamy flagę i przypominamy Pięć Prawd Polaków: Jesteśmy Polakami. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. Polak Polakowi bratem. Co dzień Polak Narodowi służy. Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle".

Więcej o: