Kidawa-Błońska o planach PiS w Senacie. Miała słyszeć, że senatorowie zablokują wybór marszałka

- Jestem pewna o senatorów, którzy reprezentują Koalicję Obywatelską, to są ludzie honoru. Natomiast nie jestem pewna, co będzie chciało zrobić Prawo i Sprawiedliwość, bo już słyszę, że nie będą jutro chcieli doprowadzić do wyboru marszałka - powidziała Małgorzata Kidawa-Błońska dziennikarzom na pl. Piłdudskiego. Wicemarszałek Sejmu odniosła się w ten sposób do zaplanowanego na wtorek pierwszego posiedzenia Senatu nowej kadencji.

- Jeżeli będzie respektowany regulamin, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jutro będziemy mieli marszałka Senatu - dodała Kidawa-Błońska. KO i partie opozycji chcą by marszałkiem wyższej izby został senator PO Tomasz Grodzki.

Terlecki: Zobaczymy, jak się ułoży w Senacie

Zbliżające się posiedzenie parlamentu w nowym składzie skomentował również Ryszard Terlecki. - Jutro Sejm będzie wybierać wicemarszałków, ale też Senat będzie wybierać prezydium. Pewnie jedno głosowanie będzie trochę zależało od drugiego. Zobaczymy, jak się ułoży w Senacie - powiedział szef klubu parlamentarnego PiS w rozmowie z reporterami TVN24.

Terlecki już wcześniej zapowiadał, że PiS będzie chciał wybrać swojego marszałka. Tłumaczył to tym, że PiS ma większość w Senacie, "w tym sensie, że klub jest największy". Marszałkiem miałby ponownie zostać Stanisław Karczewski.

W wyborach PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie, Koalicja Obywatelska - 43, PSL - 3, a SLD - 2. Czworo senatorów startowało z własnych komitetów.

Jakie znaczenia ma kontrola nad Senatem? Dowiedz się więcej:

Zobacz wideo
Więcej o: