Święto Niepodległości. Duda nawiązał do słów Dmowskiego: Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie

- Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie, od prawa do lewa - mówił Andrzej Duda podczas obchodów Święta Niepodległości, nawiązując tym samym do słów Romana Dmowskiego "jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie". Podkreślił też, że "Polska jest dziś najbardziej wolna, najzamożniejsza i najbezpieczniejsza od XVII wieku".
Zobacz wideo

Andrzej Duda wygłosił przemówienie podczas oficjalnych obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości. - 11 listopada stoimy na placu imienia Józefa Piłsudskiego, na placu-świadku niezwykłych wydarzeń i niesamowitej historii naszego kraju - mówił, podkreślając zasługi żołnierzy, którzy "oddali życie za wolny kraj".  

Andrzej Duda na obchodach Święta Niepodległości

Podczas obchodów Święta Niepodległości Duda powiedział, że "Polska jest dziś najbardziej wolna, najzamożniejsza i najbezpieczniejsza od XVII wieku".

Najmłodsze pokolenie nie pamięta już dziś czasów, kiedy Polska nie była w pełni wolna. Całe pokolenia nie miały takiego szczęścia jak my, a zwłaszcza jak ci, którzy urodzili się po 1989 roku
Kiedy patrzymy na dzisiejszą Polskę w ponad dwuwiekowej perspektywie, na usta cisną się słowa piosenki "Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą"

- mówił Duda.

Prezydent podczas swojego przemówienia nawiązał do słów przywódcy endecji Romana Dmowskiego "jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie" (pochodzą ze wstępu do "Myśli nowoczesnego Polaka" - pracy Dmowskiego, która powstała w 1902 roku i najpierw była drukowana we fragmentach w "Przeglądzie Wszechpolskim" - red.).

Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie, od prawa do lewa. Niechaj to będzie na dziesięciolecia i stulecia naszej dalszej historii najważniejsze przesłanie, że jesteśmy Polakami, bośmy wyrośli z tych ponad tysiąc pięćdziesięcioletnich korzeni, z tej naszej wielkiej tradycji, jesteśmy Polakami, bośmy wyrośli z tej ziemi

- powiedział. Prezydent podkreślił też, że jego zdaniem Polacy mają coraz większą świadomość historyczną. - Dojrzewamy cały czas jako państwo i społeczeństwo. Coraz lepiej rozumiemy naszą historię razem ze wszystkimi jej zaszłościami, także tymi bardzo trudnymi - zaznaczył, dodając, że dziś "coraz lepiej rozumiemy demokrację i urzeczywistniamy ją".

W centralnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości wzięli udział - obok prezydenta i jego małżonki - premier, ministrowie, marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele wojska i duchowieństwa.Po wygłoszeniu przemówienia prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Więcej o: