PiS się nie poddaje. Karczewski zapowiada walkę o większość w Senacie. "Wszystko jest możliwe"

Stanisław Karczewski nie wyklucza żadnego scenariusza w związku z wyborem nowego marszałka izby. Przyznał, że Prawo i Sprawiedliwość prowadzi rozmowy, mające na celu osiągnięcie większości w Senacie. Na razie większość mają siły opozycyjne.
Zobacz wideo

- Ta większość nie jest stabilna. Sytuacja w senacie bliska jest remisowi. Wszystko jest możliwe. Nie wiem, co wydarzy się jutro. Na pewno jeżeli Prawu i sprawiedliwości nie uda się uzyskać większości na jutro, to będziemy starali się ją zdobyć w trakcie kadencji - mówił Stanisław Karczewski.

Marszałek dla opozycji, dwóch wicemarszałków dla PiS?

W niedzielę do tematu wyboru nowego marszałka Senatu odniósł się Bartosz Kownacki. Poseł PiS w rozmowie z RMF stwierdził, że jeśli marszałkiem zostanie kandydat opozycji, to jego partia będzie domagać się dwóch wicemarszałków.

- Byłoby rzeczą zaskakującą, gdyby klub, który ma 48 senatorów miał tylko jednego wicemarszałka Senatu i na przykład przedstawiciele ugrupowania, które ma dwóch czy trzech senatorów też miały jednego wicemarszałka. Byłoby to zachwianie proporcji - stwierdził Bartosz Kownacki.

W wyborach PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie, Koalicja Obywatelska - 43, PSL - 3, a SLD - 2. Czworo senatorów startowało z własnych komitetów. Kandydatem opozycji na marszałka ma być Tomasz Grodzki, kandydatem PiS - Stanisław Karczewski. Inauguracyjne posiedzenie Senatu  rozpocznie się we wtorek. Obrady - do czasu wyboru marszałka - będzie prowadzić marszałek senior Barbara Borys-Damięcka.

Więcej o: