Jarosław Kaczyński na Marszu Pamięci: Zrobiliśmy coś, co przejdzie do polskiej historii

- Zrobiliśmy coś, co przejdzie do polskiej historii i co zasługuje na pamięć. Pamiętajmy o tym i przypominajmy to sobie przynajmniej dwa razy do roku: 10 kwietnia i 10 listopada - mówił w niedzielę przed Pałacem Prezydenckim prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kaczyński porównał rządy PiS do odyskania niepodległości oraz wskazał drogę, którą będzie szła jego partia.
Zobacz wideo

- Te marsze były wyrazem pamięci, ale były także wyrazem pewnego jasno sformułowanego stanowiska, stanowiska, które odnosiło się do spraw najbardziej zasadniczych. Do sprawy godności naszego narodu, naszej nieodległości, a także sprawy naszej solidarności, solidarności wśród nas, ale solidarności także z tymi, którzy tragicznie odeszli - mówił Kaczyński.

Jarosław Kaczyński: Musimy iść drogą, którą szli ojcowie niepodległości

W kolejnym przemówieniu, na placu Piłsudskiego, Kaczyński przywołał historię polskiej walki o niepodległość, po czym skomentował obecną sytuację polityczną. Jak powiedział "pierwszy rok drugiego stulecia po odzyskaniu niepodległości" przyniósł "dobre wieści", ponieważ - dzięki wyborczemu wynikowi PiS - "mogą być kontynuowane przedsięwzięcia dla społeczeństwa oraz wartości, które były drogie wielu pokoleniom Polaków".

Prezes PiS porównał polityczną drogę Piłsudskiego i Dmowskiego do aktualnych wysiłków partii rządzącej. "Musimy iść drogą, którą szli ojcowie niepodległości. To droga, której się przeciwstawiają, ale musi być ona kontynuowana z odwagą" - stwierdził Kaczyński, po czym dodał: "Będziemy podtrzymywać przesłanie sprzed 101 lat, będziemy kontynuować politykę niepodległości i suwerenności".

Jarosław Kaczyński dodał, że rząd "będzie dążył do tego, by Polska wypełniała swoją historyczną misję", bo "naród taką misję ma i musi ją wypełnić".

Tą misją jest podtrzymanie tego wszystkiego, co jest fundamentem naszej chrześcijańskiej cywilizacji. Powtarzam: będziemy szli tą drogą i ta droga, jeśli będzie dobrze przemyślana i przeprowadzona w sposób rozumny, a jednocześnie - jeszcze raz powtarzam - z odwagą, doprowadzi nas do zwycięstwa

- powiedział do zgromadzonego na placu Piłsudskiego tłumu.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada

W niedziele w Warszawie rozpoczęły obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości organizowane są w przededniu święta przypadającego 11 listopada i są połączone z obchodami "miesięcznicy smoleńskiej".

O godzinie 8.00 w Kościele Seminaryjnym p.w. Wniebowzięcie NMP i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu została odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, wicepremier Jacek Sasin, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz eurodeputowani Beata Mazurek i Joachim Brudziński.

Po mszy świętej politycy PiS złożyli kwiaty przed pomnikiem śp. prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego.

Wieczorem o godzinie 19.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela została odprawiona kolejna msza święta, w której udział wziął prezes PiS Jarosław Kaczyński. Następnie na plac Piłsudskiego przeszedł Marsz Pamięci. Przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w 101. rocznicę przyjazdu marszałka do Warszawy złożone zostały kwiaty. Kwiaty złożone zostały również pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza. O godzinie 20.45 miejsce miało wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.

Więcej o: