Partia Jarosława Gowina domaga się od Netflixa zaprzestania emisji serialu "Iwan Groźny z Treblinki"

- W związku z emisją serialu "Iwan Groźny z Treblinki" na platformie Netflix stanowczo sprzeciwiamy się przedstawianiu zmanipulowanego obrazu rzeczywistości II wojny światowej, niezgodnie z faktami i wiedzą historyczną - napisali w oświadczeniu działacze Porozumienia. Według członków partii Gowina, "autorzy produkcji kłamliwie sugerują istnienie polskich obozów śmierci".

Partia Jarosława Gowina przyłączyła się do fali krytyki historycznej produkcji Netfliksa o ukraińskim zbrodniarzu wojennym Iwanie Demianiuku. Wcześniej głos w sprawie zabrało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które skrytykowało autorów dokumentalnego serialu za podanie nierzetelnych informacji mogących sugerować polską odpowiedzialność za Holocaust.  - W czasie, o którym mowa w serialu "Iwan Groźny z Treblinki", terytorium Polski było okupowane, a odpowiedzialność za obozy ponosiły nazistowskie Niemcy. Mapa pokazana w serialu nie jest zgodna z przebiegiem ówczesnych granic - czytamy we wpisie MSZ na Twitterze.

Porozumienie: "Tylko prawda jest ciekawa"

Oświadczenie wydane przez Porozumienie Jarosława Gowina zawiera bardziej szczegółową krytykę produkcji. "Nie możemy mówić o obozach w Polsce, pomijając nadrzędną kwestię - niemiecką, nazistowską okupację Rzeczpospolitej. Nie możemy pisać o polskich obozach śmierci. Takie nie istniały" - czytamy w dokumencie. Autorzy oświadczenia zarzucają twórcom serialu posłużenie się mapą niezgodną z historycznym przebiegiem granic oraz wybiórcze zastosowanie symbolu swastyki obok obozów zagłady, co może wprowadzać odbiorców w błąd. Ponadto polscy politycy odnotowują błąd w umieszczeniu na mapie niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, jak również niestaranne przedstawienie obozów znajdujących się na terenie dzisiejszego województwa lubelskiego.

Politycy Porozumienia nie poprzestają na krytyce. - "Domagamy się zaprzestanie emisji serialu na platformie Netflix, do czasu wprowadzenia przez autorów niezbędnych korekt przygotowanych z należytą dla dokumentalistów rzetelnością" - piszą. Zachęcają również do "stworzenia produkcji przedstawiających polskich bohaterów wojennych". - "Tylko prawda jest ciekawa" - podkreślają.

Zobacz wideo

"Iwan Groźny z Treblinki"

Serial Netflixa opowiada historię ukraińskiego zbrodniarza wojennego Iwana Demianiuka. W latach 80. izraelski sąd skazał go na śmierć za bycie strażnikiem i brutalne morderstwa w Treblince, jednak ostatecznie został oczyszczony z zarzutów przez tamtejszy Sąd Najwyższy. Mimo to w 2011 r. został formalnie uznany przez monachijski sąd za winnego współudziału w mordowaniu Żydów w nazistowskim obozie w Sobiborze. Iwan Demianiuk zmarł 17 marca 2012. 

 
Więcej o: