Sdzia TK znw krytykuje prezes Juli Przybsk. Domaga si dyskusji o "problemach Trybunau"

Sdzia Trybunau Konstytucyjnego Jarosaw Wyrembak domaga si od prezes Julii Przybskiej pilnego zwoania posiedzenia Zgromadzenia Oglnego Sdziw TK. Wyrembak w kolejnym ju pimie do Przybskiej zgasza zastrzeenia co do organizacji pracy Trybunau.
Zobacz wideo

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Jarosław Wyrembak skierował w piątek pismo do prezes TK Julii Przyłębskiej, w którym domaga się pilnego zwołania posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK - podaje Onet.pl. Celem posiedzenia miałoby być "umożliwienie dyskusji o wszystkich bieżących problemach Trybunału" i "kwestionowanych" przez sędziego Wyrembaka "praktykach pani prezes".

Sędzia chce m.in. wyjaśnienia, dlaczego Trybunał Konstytucyjny do dziś nie zajął się złożonym w 2017 r. przez grupę posw PiS wniosku o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów o dopuszczalności aborcji ze względu na ciężkie wady płodu. Jak podaje Onet.pl, Wyrembak krytykuje również prezes TK za to, że ma próbować odwlec rozpatrywanie innego wniosku, dotyczącego zgodności z Konstytucją prawa umożliwiającego ujawnianie list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa.

To nie pierwsza taka wypowiedź sędziego dotycząca Julii Przyłębskiej. We wrześniu w piśmie do prezes TK zaapelował o "pilne zrzeczenie się funkcji".

Julia Przyłębska krytykowana przez Jarosława Wyrembaka

Jarosław Wyrembak jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. W 2010 r. wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości (nie jest już członkiem tej partii). Z rekomendacji ugrupowania został w 2015 r. członkiem Trybunału Stanu, funkcję sprawował przez trzy lata.

W styczniu 2018 r. Prawo i Sprawiedliwo zgłosiło kandydaturę Wyrembaka na sędziego TK i w efekcie został powołany na to stanowisko.