Włodzimierz Czarzasty zapowiada konsolidację lewicy. "Zdarzyła się rzecz bezprecedensowa"

- Zdarzyła się rzecz bezprecedensowa. Rada Krajowa w głosowaniu jednomyślnym zgodziła się na konsolidację lewicy oraz na połączenie partii lewicowych - oświadczył przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty. Według zapowiedzi polityka na począku dojdzie do połączenia SLD i Wiosny. Partia Razem "pójdzie swoją drogą".
Zobacz wideo

- Rada Krajowa SLD jednogłośnie zgodziła się na konsolidację lewicy oraz na połączenie partii o charakterze lewicowym - powiedział Czarzasty podczas konferencji prasowej. Jak zapowiedział przewodniczący SLD, 14 grudnia odbędzie się konwencja, która przyjmie umożliwiające konsolidację zmiany w statucie SLD.

Czarzasty: celem lewicy jest rządzenie lub współrządzenie

Czarzasty podkreślił, że SLD jest już po "zaawansowanych rozmowach" z Wiosną Roberta Biedronia. Dodał, że Sojusz zaprasza również "wszystkie inne struktury, które będą chętne do organizacyjnej konsolidacji". Jednocześnie poinformował, że wspólnie z kierownictwem Partii Razem ustalono, że Razem nie będzie brało udziału w zapowiadanej konsolidacji.

- To nie jest tak, że się lewica nie dogaduje, ale taką po prostu podjęliśmy decyzję, tak samo jak zdecydowaliśmy o powołaniu wspólnego klubu parlamentarnego. [...] Partia Lewica Razem idzie swoją drogą, która jest przez nas absolutnie szanowana i z nami ustalona - tłumaczył.

Czarzasty zapowiedział, że wszystkie partie lewicy będą współpracować w parlamencie i wyborach prezydenckich. Stwierdził również, że konsolidacja i współpraca mają prowadzić do zrealizowania celu lewicy, którym jest "objęcie rządów lub współrządzenie krajem za 4 lata". - Mówię o tym ze skromnością, ale też z pewnością siebie. Cztery lata temu, również w tej sali, na posiedzenie Rady Krajowej SLD ustaliliśmy, że naszym celem jest powrót lewicy do Sejmu i to się stało - dodał polityk.

Więcej o: