Prezydent Andrzej Duda ocenił skład nowego rządu. Chwali zwłaszcza przyszłego ministra finansów

Prezydent zwrócił uwagę, że choć w nowym rządzie nie będzie niektórych dotychczasowych ministrów, to ich następcy są osobami doświadczonymi i sprawdzonymi w służbie publicznej.

Andrzej Duda powiedział w sobotę, że wśród nowych ministrów są ludzie, którzy już wcześniej sprawdzili się w rządzie. W tym kontekście wymienił przyszłego ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który do tej pory był wiceministrem. "To doświadczony, bardzo profesjonalny polityk. Mieliśmy wielokrotnie możliwość razem pracować, zwłaszcza w różnych sprawach międzynarodowych, gdy pan minister towarzyszył mi podczas delegacji. Wiem, że to jest człowiek o bardzo wysokich kwalifikacjach. Osobiście uważam, że jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu, tym bardziej, że sprawdził się już w Ministerstwie Finansów" - mówił.

Andrzej Duda wskazywał, że następczyni Bożeny Borys-Szopy w Ministerstwie Rodziny - Marlena Maląg - ma bardzo duże doświadczenie z pracy w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. "Jestem przekonany, że nie tylko bardzo dobrze zna te sprawy, ale też, że sobie z nimi poradzi" - dodał. 

>>> Jarosław Kaczyński o składzie nowego rządu. Zobacz nasz materiał wideo:

Zobacz wideo

Andrzej Duda: Przybliżenia części europejskiej do premiera nie jest dla mnie zaskakujące

Prezydent był także pytany o zapowiedziane przez Mateusza Morawieckiego wydzielenie pionu spraw europejskich z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i przesunięcie go do kancelarii premiera. Andrzej Duda przyznał, że nie jest zaskoczony taką decyzją, bo - jak mówił - Polska jest bardzo silnie związana z Unią Europejską, a dyskusja na temat statusu spraw europejskich w strukturze władzy toczyła się na forum rządu od dawna.

Jak powiedział, zasadnicze pytanie brzmiało, czy to są dla nas sprawy zagraniczne, czy na poły krajowe. "Stąd cała idea przybliżenia tej części europejskiej do premiera nie jest dla mnie niczym nadzwyczajnym czy zaskakującym. Jest to po prostu realizacja koncepcji, która od dawna była rozważana" - zaznaczył Andrzej Duda.

Czytaj więcej: Eksperci komentują zmiany w rządzie. "Zacznijmy od tego, że rządzący w ogóle zauważyli spowolnienie gospodarcze"

W nowym rządzie ma także powstać ministerstwo nadzoru właścicielskiego, sprawujące kontrolę nad spółkami Skarbu Państwa. Z kolei z Ministerstwa Środowiska ma zostać wydzielony oddzielny resort, który zajmie się sprawami klimatu. Zlikwidowane ma być Ministerstwo Energii. Nie wiadomo, kto zostanie ministrem sportu - Mateusz Morawiecki nie przedstawił jeszcze kandydata na to stanowisko. 

Zmiany oznaczają, że z rządu odchodzą dotychczasowy minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister sportu Witold Bańka (obejmie funkcję szefa Światowej Agencji Antydopingowej), minister rodziny Bożena Borys-Szopa, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Więcej o:
Komentarze (184)
Prezydent Andrzej Duda ocenił skład nowego rządu. Chwali zwłaszcza przyszłego ministra finansów
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 45 razy 33

  Więcej osób się liczy ze zdaniem i ocenami wyrażanymi przez znajomego Ziutka spod sklepu niż Dudy. Andrzej przestań się oszukiwać!

 • lucek10

  Oceniono 28 razy 28

  Gdyby pies z kulawą nogą został mianowany pisowskim ministrem, to Duda tez by powiedział, ze dobrze.

 • atr8

  Oceniono 19 razy 19

  Jeżeli prezydęt kogoś chwali, to jest jak pocałunek śmierci. Trzeba na tego speca od finansów bardzo uważać.

 • swru

  Oceniono 18 razy 18

  Smoleńskiego szaleńca , którego zrobił marszałkiem też chwali ? Jakie upokorzenie Sejmu żeby na jego czele stawiać świra od parówek

 • iggy_pop

  Oceniono 15 razy 15

  Ciekawe kogo interesuje, co ta atrapa prezydenta ma do powiedzenia na temat poczynań swego pryncypała?

 • kuba161048

  Oceniono 15 razy 15

  Duda może ocenić jarmark w Pieprzykach Dolnych a nie skład rządu .
  W tej sprawie on nie ma nic do gadania i kropka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX