Komentarze po prezentacji nowego rządu. "Morawiecki staje się premierem malowanym"

- Panowie byli już zmęczeni sami sobą. Brak było w tym werwy - tak piątkową konferencję prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego skomentował europoseł PO Radosław Sikorski. Szef rządu przedstawił kandydatów na ministrów w przyszłym rządzie.
Zobacz wideo

- Jestem przekonany, że nasz rząd będzie sprawną drużyną, którą będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celu, którym jest polska wersja państwa dobrobytu - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji, w trakcie której zaprezentował skład przyszłego rządu.

Nowymi ministrami mają być: Jacek Sasin jako szef ministerstwa nadzoru właścicielskiego, jako szef resortu finansów - Tadeusz Kościński, jako szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej - Marlena Maląg. Ministrem środowiska ma zostać Michał Woś, dotychczasowy minister do spraw pomocy humanitarnej, a szefem resortu ds. klimatu - Michał Kurtyka. Szefową ministerstwa do spraw funduszy unijnych zostanie Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

"Panowie byli już zmęczeni"

- Szczytem amatorszczyzny jest dostosowywanie struktury ministerstw, aby zaspokoić apetyty koalicjantów. Najlepszym tego przykładem jest Michał Woś, który zdaje się być ekspertem od wszystkiego: najpierw od sprawiedliwości, potem od pomocy humanitarnej, a teraz od lasów - skomentował zmiany w rządzie w rozmowie z Wirtualną Polską poseł PO i były minister sprawiedliwości Borys Budka.

Jak dodał, objęcie przez Jacka Sasina ministerstwa zajmującego się nadzorem właścicielskim "to wielki skok na spółki skarbu państwa" i "dbanie o partyjne synekury".

Z kolei europoseł PO Radosław Sikorski w TVN24 zwrócił uwagę na to, że do ogłoszenia nowego składu rządu doszło w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej.

- Wypadałoby to robić w Sejmie, który jest władzą zwierzchnią. Po drugie, panowie [Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki - red.] wpadają w nowomowę, zabrakło mi takiego stwierdzenia, "żeby Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej". Po trzecie, panowie byli już zmęczeni sami sobą. Brak było w tym werwy - stwierdził Sikorski.

"19 mężczyzn i trzy kobiety - skład rządu nie tylko tym smuci. Pozostali Gliński, Piontkowski, Ziobro - kurs na cenzurę, regres i inwigilację utrzymany" - napisała na Twitterze Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej.

"Rekonstrukcja rządu wzmacnia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Sasin, Kamiński, min.finansów, oddzielenie od środowiska części finansowej. Wzmocniona Solidarna Polska i Porozumienie. Po tej rekonstrukcji Premier Mateusz Morawiecki staje się premierem malowanym" - skomentował poseł PSL Marek Sawicki.

Więcej o: