Premier zaprezentuje skład nowego rządu po komitecie PiS. Prof. Paruch zapowiada "istotne zmiany"

W piątek mamy poznać nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Jak mówił prof. Waldemar Paruch, należy spodziewać się "istotnych zmian" w strukturze Rady Ministrów, nie tylko osobowych, ale i strukturalnych. Premier - zgodnie z jego zapowiedziami - miałby uzyskać zdolności "zadaniowania ministrów", czyli wyznaczania im celów politycznych.

Rzecznik rządu Piotr Müller - co odnotowała Polska Agencja Prasowa na Twitterze - zapowiedział, że w piątek 8 listopada poznamy skład nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Wszystko ma rozegrać się po piątkowym posiedzeniu Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości.

W poranku "Siódma 9" rozgłośni katolickich jeszcze przed tą deklaracją rzecznika rządu, o nowej Radzie Ministrów mówił prof. Waldemar Paruch, szef Centrum Analiz Strategicznych KPRM.

Na nowo trzeba ułożyć układankę rządową. Zmienia się układ polityczny. (...). Będą dość istotne zmiany w strukturze Rady Ministrów, one są pierwszoplanowe. Po utworzeniu struktury, do wykonywania zadań dobiera się określonych polityków. To standardowe zadanie w polityce

- mówił prof. Paruch. Dodał przy tym, że należy się spodziewać dalszego rozszerzania wpływów i wzrostu znaczenia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów "jako organu pomocniczego premiera".

>>> Gdy Morawiecki formuje rząd, opozycja zastanawia się nad kandydatami na prezydenta:

Nowy format pracy rządu? Paruch o "zadaniowaniu ministrów"

Zaznaczył, że do niedawna Rada Ministrów była "federacją niezależnych od siebie ministerstw", a rząd miał za zadanie jedynie administrować państwem.

- Teraz, kiedy celem są głębokie zmiany, współpraca ministrów musi być na innym poziomie. Jest to możliwe wtedy, gdy premier uzyska zdolności "zadaniowania ministrów", czyli wyznaczania celów politycznych - tłumaczył.

Jednocześnie Paruch nie chciał wprost przyznać, czy znajdzie się w nowym rządzie premiera Morawieckiego, choć był o to kilka razy pytany. - Cenię sobie działalność akademicką. (...). Proszę poczekać kilka godzin, Polska się dowie, jaka będzie struktura rządu - odpowiadał wymijająco.

Więcej o:
Komentarze (63)
Nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości. Prof. Waldemar Paruch: Będą istotne zmiany, nie tylko osobowe
Zaloguj się
 • bogdan_mowi_bankowy

  Oceniono 20 razy 20

  Mamy dobry rząd, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu a ludziom żyje się coraz lepiej.
  Kabaret Neo-Nówka.

 • state77

  Oceniono 14 razy 14

  Czy Szydło już skończyła audyt po 8 latach PO-PSL??? Czy Zalewska rozliczyła się z PCK? Czy Kempa zawiozła dzieciom w Syrii plecaki? No i gdzie wrak???

 • biesczad1

  Oceniono 15 razy 13

  "Profesor" Paruch, "profesor" Terlecki, "profesor" Legutko, "profesor" Pawłowicz, "profesor" Gliński, "profesor" Żaryn...- wszyscy rzucili się na ksywę "profesor", a jest tyle innych/fajnych pseudonimów...

 • def11

  Oceniono 13 razy 13

  Zadaniowanie samego premiera, po staremu, przez prezesa.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 11 razy 11

  Skład rządu tymczasowego PiS :-)
  Pisany jest cyrylicą :-)

 • ar.co

  Oceniono 13 razy 11

  "Cenię sobie działalność akademicką."
  Cha cha cha, facet w wieku 55 lat z raptem dwiema książkami w dorobku naukowym, i to w dodatku wyłącznie przerobionymi - doktoratem i habilitacją. Reszta artykuły i redakcje prac zbiorowych... No i oczywiście "profesor" z nadania Du*y. Nie ośmieszałby się lepiej.

 • niktwazny126

  Oceniono 12 razy 10

  Była zmiana dobra, teraz będzie najlepsza. "Fachowców" zastąpią "eksperci" z doświadczeniem wazeliniarskim.

 • threemen

  Oceniono 9 razy 9

  Nie ma żadnego znaczenia, który pisowski nieudacznik zajmie jakie stanowisko. Każdy następny może być jeszcze gorszy. Suwerena to nie interesuje, to dlaczego innych ma to interesować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX