Jest porozumienie liderów PO, PSL i Lewicy. W piątek przedstawią kandydata na marszałka Senatu

W piątek o godz. 9.30 zostaną ogłoszone uzgodnienia Koalicji Obywatelskiej, PSL oraz Lewicydotyczące Senatu - poinformował w Polsat News sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz. Oznacza to, że zostanie przedstawiony nie tylko kandydat na marszałka, ale również kandydaci na wicemarszałków.
Zobacz wideo

W czwartek doszło do spotkania przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza i przewodniczącego SLD Włodzimierza Czarzastego w sprawie składu prezydium Senatu.

W Senacie nowej kadencji Prawo i Sprawiedliwość będzie miało 48 parlamentarzystów, co oznacza, że partia rządząca w tej izbie straci większość. Uwzględniając głosy senatorów niezależnych, opozycja będzie dysponowała 51 głosami i zadecyduje o obsadzeniu stanowiska marszałka.

Tyszkiewicz: W piątek informacja o uzgodnieniach

- W piątek o godz. 9.30 odbędzie się konferencja prasowa podczas której liderzy: Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy poinformują o uzgodnieniach dotyczących Senatu - zapowiedział w Polsat News sekretarz generalny PO Robert Tyszkiewicz. Jak dodał, czwartkowe spotkanie "przebiegło w dobrej atmosferze".

- Współpraca wszystkim się opłaciła. Wybór prezydium, te rozmowy między Lewicą, PO i PSL-em są możliwe, dlatego że mamy 51 osób wybranych z list opozycyjnych do PiS-u. Jestem przekonany, że jedność opozycji w Senacie zostanie zachowana - dodał poseł-elekt Wiosny Krzysztof Gawkowski.

Kandydatem PiS na marszałka Senatu jest obecny marszałek Stanisław Karczewski.

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu zaplanowano na 12 listopada.

Więcej o: