Adrian Zandberg chce obniżyć posłom pensje. "Mówimy PiS: sprawdzam"

- Nie jest tak, że chcemy kolegom posłom uprzykrzyć życie. Chodzi o czytelny mechanizm, żeby posłowie czuli, jaki efekt mają ich decyzje dla tych, którzy zarabiają najmniej - tłumaczy postulat swojej partii w rozmowie z "Faktem" Adrian Zandberg. Razem chce, żeby wynagrodzenie posłów było równe trzykrotności pensji minimalnej.
Zobacz wideo

Obecnie podstawowe uposażenie posłów i posłanek wynosi około 8 tys. brutto. Oprócz tego parlamentarzyści pobierają comiesięczną dietę o wysokości przekraczającej 2 tys. brutto. Do tego dochodzą dodatki funkcyjne, np. za udział w komisjach, które nie przekraczają 20 proc. bazowego wynagrodzenia.

Zandberg: mówimy PiS "sprawdzam"

Razem postuluje powiązanie wynagrodzeń posłów z zarobkami zwykłych Polaków. Pensja minimalna wynosi obecnie 2250 zł brutto. Gdyby posłowie otrzymywali jej trzykrotność, na ich konta trafiałoby 6750 zł brutto, czyli 4800 zł na rękę. Oznacza to, że zarabialiby o 850 zł mniej niż obecnie. Dotyczy to jedynie wynagrodzenia bazowego.

Zandberg przekonuje, że w projekcie Razem chodzi o "czytelny mechanizm", dzięki któremu posłowie będę "czuli, jaki efekt mają ich decyzje dla tych, którzy zarabiają najmniej". "My w ogóle jesteśmy za czytelnymi mechanizmami. Uważamy np. że płaca minimalna powinna być powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem. Wtedy nie będzie tak, że pan premier z łaski mówi przed wyborami: “to ja wam w tym roku moi drodzy podniosę”. Po prostu kiedy rośnie gospodarka, rośnie też automatycznie płaca minimalna. Chcemy budować takie mechanizmy, żeby Polska funkcjonowała sprawniej" - tłumaczy polityk w wywiadzie dla "Faktu".

Zandberg liczy, że projekt Razem będzie dla partii rządzącej orzechem twardym do zgryzienia. - PiS mówi: „jesteśmy prospołeczni”. No to my mówimy: „sprawdzam”. Jeżeli jesteście, to poprzyjcie nasze ustawy - mówi w "Fakcie" poseł.

Więcej o:
Komentarze (434)
Zandberg chce obniżyć posłom pensje. "Mówimy PiS: sprawdzam"
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 37 razy 29

  Proponuję jeszcze Biedronkę przy Sejmie otworzyć, by posłowie mogli się sami wyżywić.

 • tomek_ef

  Oceniono 37 razy 23

  Wy lepiej podwyżcie obywatelom kwotę wolną od podatku do takiego poziomu jaki mają posłowie. Wszystkim bardziej wyjdzie to na zdrowie.
  I to jest moje "sprawdzam".

 • antropoid

  Oceniono 31 razy 17

  Można by jeszcze obniżyć liczbę parlamentarzystów. 600 to na kraj wielkości Polski gruba przesada, większość i tak jest kukłami do głosowania według dyscypliny partyjnej, jeszcze inni tylko robią za celebrytów latając od jednej stacji telewizyjnej/radiowej do drugiej.

 • cracken001

  Oceniono 40 razy 14

  To, o czym mowi Zandberg,postuluje od czasu "otsyskania tej pier dolonej folnosci",ze pensje parlamtentarzystow,POWINNY byc krotnoscia najnizszej krajowej.WTEDY,ta holota bedzie kombinowac,ja dziwgnac gospodarke,aby ludzie zarabiali wiecej,bo wowczas i oni wiecej zarobia,a tymczasem jaest jak za wysmiewanego PRLU."czy sie stoi ,czy sie lezy,czy wpierd ala salatki podczas posiedzen,czy sie chleje jak KRuk,to kasa i tak plynie. Swoja droga niejaki Karczewski,bydle do kwadratu,przekonywal,ze pracowac powinno sie dla IDEI.ale jakos sam przykldu dac nie zamierza.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 16 razy 10

  PiSowiec i tak ukradnie a opozycja będzie biedniejsza :-)
  Tak to przełoży się na praktykę :-)
  Ta teoria Adriana :-)

 • to_moje_zdanie

  Oceniono 15 razy 9

  Niestety posłowie PiS nadrobią to stanowiskami w fundacyjkach i spółeczkach, jakimiś przedziwnymi drogimi ekspertyzami, usługami konsultanckimi (posady dla rodzin), bo im się będzie należało oraz zyskami z hoteli na godziny itp, a posłowie opozycji będą musieli żyć dużo skromniej :( To pewna niesprawiedliwość społeczna ;)
  Ale zagranie i pomysł Lewicy jest ciekawy :)

 • shtalman

  Oceniono 29 razy 9

  Brawo Adrian, dla ciebie i twojej partii zawsze jest mój głos! Kopnijcie jeszcze w doopę na Madagaskar pedofilów w czarnych sukienkach

 • precz_z_komunia

  Oceniono 11 razy 7

  Można by im też wypłacać deputat w węglu :-)
  I w słynnych pieluchomajtkach :-)

 • jackanapes

  Oceniono 12 razy 6

  Lewica w Sejmie jest potrzebna.
  OK, klaszczę im, ale po cholerę brać się za sprawę, która z gruntu samego jest czystą utopią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX