Marian Banaś robi czystkę w NIK. Zdegradował sześciu pracowników, w tym szefa delegatury

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zdegradował w czwartek cztery osoby pełniące obowiązki dyrektora, jedną osobę, która pełni obowiązki wicedyrektora i p.o. szefa delegatury NIK w Warszawie - podał dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski. Jak poinformował wydział prasowy NIK, osoby te mimo pozbawienia swoich funkcji wciąż będą pracować w instytucji.

Prezes NIKMarian Banaś pozbawił funkcji czterech pracowników pełniących obowiązki dyrektora, jednego, który pełnił obowiązki wicedyrektora i Andrzeja Panasiuka, p.o. szefa delegatury NIK w Warszawie. Na tym stanowisku zastąpił go Mieczysław Kosmalski - podał dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski.

Jak podaje Radio ZET, wcześniej doszło do zmiany na stanowisku dyrektora Biura Organizacyjnego. Został nim Wojciech Jadacki, który był związany z NIK w czasach, gdy prezesem tej instytucji był Lech Kaczyński.

Wydział prasowy NIK podkreślił w komunikacie cytowanym przez tvn24.pl, że osoby te nie zostały zwolnione i pozostaną w instytucji na wcześniej obejmowanych stanowiskach.

Marian Banaś chce powołania nowych wiceprezesów

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował w czwartek, że do marszałek Sejmu Elżbiety Witek trafił wniosek prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia w sprawie powołania dwóch wiceprezesów Izby. Dodał, że marszałek pozostawiła wniosek bez rozpoznania ze względu na kończącą się kadencję Sejmu. Dyrektor CIS powiedział też, że Elżbieta Witek przekazała prezesowi, iż jego wnioskiem będą mogli zająć się posłowie nowej kadencji.

Zgodnie z ustawą o Najwyższej Izbie Kontroli, wiceprezesów Izby, w liczbie 3, powołuje i odwołuje marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji sejmowej, na wniosek prezesa NIK-u.

Pod koniec września marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła Małgorzacie Motylow akt powołania na stanowisko wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli. Wcześniej sejmowa komisja do spraw kontroli państwowej odwołała troje dotychczasowych wiceprezesów: Ewę Polkowską, Wojciecha Kutyłę i Mieczysława Łuczaka.

O zmiany wnioskował Marian Banaś, zanim wziął bezpłatny urlop  z powodu wątpliwości dotyczących jego majątku.

Więcej o: