Elżbieta Witek nie rozpatrzy wniosku Mariana Banasia. Dotyczył powołania wiceprezesów NIK

Marszałek Sejmu otrzymała wniosek prezesa NIK Mariana Banasia dotyczący powołania na dwóch wiceprezesów Izby. Elżbieta Witek poinformowała, że nie będzie go rozpatrywać.
Zobacz wideo

Marszałek Sejmu otrzymała od prezesa Najwyższej Izby Kontroli wnioski dotyczące powołania na stanowiska dwóch wiceprezesów. Powołanie wiceprezesów NIK leży w kompetencjach marszałka izby niższej parlamentu, jednak Elżbieta Witek podjęła decyzję, że nie będzie rozpatrywać wniosków Mariana Banasia.

Elżbieta Witek nie rozpatrzy wniosków Mariana Banasia dot. powołania wiceprezesów NIK

- Do Marszałek Sejmu trafił wniosek prezesa NIK ws. powołania dwóch wiceprezesów. Zgodnie z ustawą powołanie wiceprezesów NIK stanowi kompetencję marszałka... Marszałek podjęła decyzję o pozostawieniu wniosków bez rozpoznania; poinformowała o swojej decyzji Prezesa NIK - taką informację udostępniła na swoim Twitterze Elżbieta Witek.

Zgodnie z ustawą wiceprezesów Najwyższej Izby Kontroli powołuje i odwołuje marszałek Sejmu, po pozytywnej opinii komisji sejmowej oraz na wniosek prezesa NIK. Powodem odmowy Elżbiety Witek ma być to, że nie nie ma zaplanowanych posiedzeń właściwej komisji sejmowej, a wnioski powinny być już kierowane do marszałka po rozpoczęciu IX kadencji Sejmu, która wypada 12 listopada. Obecnie jedynym wiceprezesem NIK jest Małgorzata Motylow. Wnioski miały dotyczyć powołania na stanowiska zastępców prezesa NIK senatora Artura Warzochy oraz posła Marka Opioły z Prawa i Sprawiedliwości. 

Więcej o: