Rzecznik Andrzeja Dudy: prezydent wiedział o kandydatach PiS do Trybunału Konstytucyjnego

Błażej Spychalski został zapytany o to, czy Andrzej Duda wiedział, jakich kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego zaproponuje Prawo i Sprawiedliwość. Rzecznik prezydenta przyznał, że to "zupełnie naturalne", że głowa państwa wie o działaniach większości parlamentarnej czy rządu.
Zobacz wideo

Błażej Spychalski był gościem "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24. Dziennikarz zapytał rzecznika, czy prezydent był świadom tego, jakich kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego zgłosi Prawo i Sprawiedliwość. - Pan prezydent miał wiedzę - odpowiedział rzecznik Andrzeja Dudy.

Rzecznik prezydenta: Andrzej Duda miał wiedzę o kandydatach PiS do Trybunału Konstytucyjnego

- Pan prezydent jest informowany, jest konsultowany w wielu kwestiach i także w tej sprawie miał wiedzę - dodał Błażej Spychalski. Rzecznik prasowy zaznaczył jednak, że Andrzej Duda nie miał możliwości akceptacji kandydatów. - To Sejm dokonuje wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To, że prezydent wie o różnych działaniach większości parlamentarnej czy rządu, to zupełnie naturalne. To głowa państwa - dodał na pytanie dziennikarza.

Błażej Spychalski przyznał również, że prezydentowi zależy na tym, aby "autorytet osób, które idą do Trybunału Konstytucyjnego powodował, że autorytet Trybunału wzrasta". Rzecznik Andrzeja Dudy nie chciał odpowiedzieć na pytanie o to, czy kandydaci PiS do Trybunału Konstytucyjnego - Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz - dają taką gwarancje podwyższenia autorytetu sądownictwa. Błażej Spychalski odparł, że to pytanie powinno zostać skierowane do większości parlamentarnej. Przy okazji podkreślił raz jeszcze, że kandydaci są wybierani przez Sejm i jest to wyłączna decyzja parlamentu.

Więcej o: