Kandydatury Piotrowicza, Pawłowicz i Chojny-Duch przepadną. PiS musi powtórzyć procedurę w nowej kadencji

Piotrowicz, Chojna-Duch i Pawłowicz są zgłoszeni na sędziów TK, ale wnioski PiS w tej sprawie trafią do kosza. Jak przekazał Gazeta.pl Andrzej Grzegrzółka z CIS, każdy z wniosków musi być złożony w nowej, IX, kadencji Sejmu.
Zobacz wideo

Kadencja trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego kończy się 3 grudnia tego roku, dlatego też Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło swoich kandydatów. Padło na obecnego posła Stanisława Piotrowicza, posłankę Krystynę Pawłowicz i byłą wiceminister finansów Elżbietę Chojnę-Duch.

Wnioski w tej sprawie trafiły do Sejmu, nadano im numery, ale pojawiły się wątpliwości, czy procedury nie trzeba będzie powtórzyć.

Czytaj więcej: "Wrażliwy, katolik", a "nie utożsamiał się z ustrojem", choć był w PZPR. PiS o kandydaturze Piotrowicza i innych

Chodzi o zasadę dyskontynuacji, zgodnie z którą ustępujący Sejm nie pozostawia następnemu żadnych spraw, w tym projektów ustaw, nierozpatrzonych wniosków itp. Pisma ws. kandydatów do TK są datowane na 31 października tego roku, a więc do Sejmu trafiły jeszcze w VIII kadencji, a już 12 listopada rozpoczyna się IX.

Wnioski ws. kandydatur Piotrowicza, Pawłowicz i Chojny-Duch do ponownego złożenia

Na pytania Gazeta.pl w tej sprawie odpowiedział szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Jak stwierdza w całej tej sytuacji "w sposób przez nikogo niezawiniony nałożyły się terminy wynikające z Konstytucji" i z regulaminów.

Ogłoszenie naboru (na sędziów TK) 15 października 2019 r. wypełniało termin wynikający z Regulaminu Sejmu, pomimo braku możliwości zakończenia całej procedury w bieżącej kadencji Sejmu. Procedura będzie musiała zostać powtórzona po rozpoczęciu nowej, IX kadencji Sejmu

- stwierdza Grzegrzółka. Jak zaznacza, wynika to jednocześnie z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. TK wskazał, że sędziów trybunału powinien wybierać Sejm kadencji, w trakcie której powstają wakaty w Trybunale Konstytucyjnym.

Wnioski ws. kandydatur Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Elżbiety Chojny-Duch po prostu przepadną wraz z zakończeniem VIII kadencji Sejmu, a po 12 listopada, gdy ruszy IX kadencja mogą być ponownie złożone przez Prawo i Sprawiedliwość.

Czytaj więcej: PiS może się wycofać z kandydatury Piotrowicza do TK. Duda go nie chce, ale "broni atomowej" nie użyje

Więcej o:
Komentarze (111)
Kandydaci PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek przepadnie, potrzebne będzie jego kolejnego złożenie
Zaloguj się
 • homo_lupus

  Oceniono 42 razy 34

  Pisowskie bydlo jest tak durne, że jeden przewał muszą robić dwukrotnie.
  Przynajmniej dwukrotnie - z Sądem Najwyższym robili go 7 razy...

 • magda_breslau

  Oceniono 31 razy 29

  Od kiedy opis w CV “wrazliwy katolik” stal sie kwalifikacjà do objecia stanowiska?

  Mysle, ze nawet kosciol w Polsce nie wymaga tej “kwalifikacji” od swoich pracownikow.

 • maotsetung

  Oceniono 32 razy 26

  Szaleniec z Żoliborza wyda rozkaz, żeby ich wybrać powtórnie i PiSia ferajna wybierze ich ponownie, bo tam nikt nie ma nic do gadania, decyduje Zawistny Kurdupel.

 • jurek4491

  Oceniono 38 razy 26

  Jak przepadną , powtórnie zgłoszą to samo ROBACTWO do TK i co im możecie zrobić .
  Totalitarnych rządów nie dotyczą żadne reguły .

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 30 razy 24

  Dyskontynuacja...
  Taaa, okazuje się że jedynie jakieś 10 / 25% Polaków jest w stanie zaakceptować kandydaturę Krychy i Piotrowicza na sędziów TK!!!
  Kaczyński się przeliczył bo to nawet nie jest połowa ichniego suwerena, pierwszy raz napiszę "szacun" dla pisiego luda, bo widać że nawet im pewnych spraw wcisnąć nie można...
  Jest jeszcze nadzieja dla naszego pięknego kraju :-)

 • pan.szklanka

  Oceniono 27 razy 19

  Prezes ma Piotrowicza i Pawłowicz w głębokiej pogardzie. Chodzi o pokazanie stojącym w kolejce, że łajdactwo nie pozostanie nieodcenione.

 • 6drabin

  Oceniono 18 razy 16

  Równie dobrze można zgłosić kandydatury Dartha Vadera, Cruelli De Mon i Keysera Söze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX