Politico z listą osób, które wpłyną na walkę ze zmianami klimatu. Morawiecki jedynym bohaterem negatywnym

Premier Mateusz Morawiecki znalazł się na opublikowanej przez portal Politico liście pięciu europejskich polityków, których decyzje będą kluczowe w kwestii osiągnięcia neutralności klimatycznej przez UE. Portal zwraca uwagę, że to Polska była jednym z krajów, która sprzeciwiała się wyznaczeniu daty osiągnięcia neutralności klimatycznej na 2050 rok.
Zobacz wideo

Nowa szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce, by do 2050 r. Unia Europejska osiągnęła neutralność klimatyczną, co oznacza zrównanie ilości emitowanego i pochłanianego dwutlenku węgla.

Zapisy dotyczące neutralności zostały w czerwcu zablokowane na unijnym szczycie w Brukseli. Polska wraz z Czechami nie zgodziły się, by określenie daty pojawiło się we wnioskach ze szczytu. Później dołączyły Węgry i Estonia. Większość krajów jest jednak gotowa na to, by do 2050 r. osiągnąć ten cel.

Mateusz Morawiecki na liście Politico

Portal Politico opublikował listę pięciu osób, których działania mogą mieć znaczenie w kwestii realizacji tego planu.

Wśród nich wymieniono komisarza do spraw Europejskiego Zielonego Ładu Fransa Timmermansa, prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego Wernera Hoyera, duńskiego ministra ds. klimatu, energii i zaopatrzenia Dana Jørgensena, przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Pascala Canfina i polskiego premiera Mateusza Morawieckiego.

Szef polskiego rządu nie został jednak przedstawiony jako entuzjasta unijnych planów.

Politico przypomina, że to Polska była jednym z krajów, który nie poparł celu dotyczącego osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Przywołano wypowiedź Morawieckiego, który mówił o "obronie polskich interesów".

Zmuszenie Morawieckiego do zmiany kursu będzie kosztowało dużo pieniędzy, aby złagodzić skutki dekarbonizacji w regionach o wysokiej emisji

- komentuje Politico. W tekście pojawił się także inny z cytatów premiera, który twierdził, że Unia Europejska sama nie rozwiąże problemów związanych ze zmianą klimatu.

Więcej o: