Razem podjęło decyzję. Posłowie i posłanki wejdą do wspólnego klubu Lewicy

Rada Krajowa Razem podjęła decyzję w sprawie dołączenia parlamentarzystek partii do koalicyjnego klubu Lewicy. Cztery posłanki i dwóch posłów stworzą parlamentarny klub z przedstawicielami SLD i Wiosny.

Głosowanie w sprawie dołączenia członków i członkiń partii Razem do parlamentarnego klubu Lewicy zakończyło się minutę przed północą 6 listopada. Za projektem zagłosowało 24 radnych, przeciw było dziewięciu, a od głosu wstrzymały się trzy osoby.

Razem w klubie z SLD i Wiosną. "Rada Krajowa rekomenduje posłankom..."

"Rada Krajowa wyraża zgodę i rekomenduje posłankom wstąpienie do wspólnego klubu Lewicy" - czytamy na stronie internetowej partii Razem. 

Przedstawiciele Razem - cztery kobiety i dwóch mężczyzn - dostali się do Sejmu, startując z list Lewicy. Mówiąc o wszystkich swoich parlamentarzystach, partia Razem używa słów "parlamentarzystki" lub "posłanki", tłumacząc, że większość w tej grupie stanowią kobiety. Wyrazy te pojawiają się nie tylko w projektach Razem, ale także we wpisach tej partii w social mediach.

Używanie słowa "parlamentarzystka" w odniesieniu do grupy składającej się zarówno z kobiet, jak i mężczyzn, wywołuje skrajne emocje wśród komentujących. Jedni cieszą się, że Razem używa feminatywów w codziennej komunikacji z sympatykami i wyborcami, inni krytykują partię, zarzucając jej pogwałcanie zasad języka polskiego, choć nie jest to błędem.

>>> Największy suchar o jego partii? Zandberg odpowiada

Zobacz wideo

Przed wyborami parlamentarnymi 2019 przedstawiciele partii Razem opowiadali się za utworzeniem własnego klubu lub koła i zapowiadali, że nie wejdą do wspólnego klubu z SLD i Wiosną. 

- My jesteśmy umówieni na to, że jesteśmy różnorodni, i nie będziemy udawali, że tej różnorodności nie ma. Myślę, że tę różnorodność Polacy nagrodzili, bo pokazaliśmy, że różniąc się, potrafiliśmy się dogadać co do wspólnego programu - mówił Adrian Zandberg  podczas wrześniowej wizyty w Radiu ZET. Wówczas zakładał, że koło bądź klub Razem będzie mieć kilkunastu posłów.

Więcej o:
Komentarze (32)
Razem podjęło decyzję. Posłowie i posłanki wejdą do wspólnego klubu Lewicy
Zaloguj się
 • nieotake

  Oceniono 9 razy 7

  Było nas sześć
  W każdej z nas inna krew,
  Ale jeden przyświecał nam cel:
  Za kilka lat
  Mieć u stóp cały świat -
  Wszystkiego w bród.
  Posłanków sześć
  Razem ma lewych rączek dwanaście
  Lecz serce bije jedno!
  Razem Wmiestie und Zusammen!

 • aria.pura

  Oceniono 2 razy 2

  "Pogwałcanie" to taka sama polszczyzna jak posłanki w liczbie sześciu, w tym dwóch facetów.

 • kac

  Oceniono 8 razy 2

  Fajne te sześć posłanków...

 • bartekgryko

  Oceniono 12 razy 2

  "Rada Krajowa wyraża zgodę i rekomenduje posłankom wstąpienie do wspólnego klubu Lewicy" - to widać, że to same (p)osłanki. Ideologia zamiast myślenia.

 • vald

  Oceniono 8 razy 2

  Kruca bomba . Dwaj męźcizny w jednym w łóżku , tfu w jednym kole...poselskim

 • ewulka987

  Oceniono 1 raz 1

  Choć nie głosowałam na Lewicę to popieram ich walkę o GODNOŚĆ KOBIET .Małymi kroczkami Polki wywalczą sobie godne, wyższe miejsce w hierarchii społecznej. Ale najważniejsze dla kobiet to iść do przodu i nie wzmacniać polskiego Kościoła , w którym dominują biskupi o średniowiecznej mentalności, gdzie w ich mniemaniu kobieta ma rodzić dzieci, podawać obiad mężowi ,sprzątać mieszkanie i chodzić do kościoła ,aby jej córki też w przyszłości aprobowały ten klerykalny, antyfeministyczny pogląd.

 • po_co_mi_konto

  Oceniono 3 razy 1

  Pani Zandberg tworzy nową polszczyznę.

 • m.godwin

  Oceniono 1 raz 1

  Mnie w szkole na lekcjach języka polskiego uczono, że "kobiety poszły", "mężczyźni poszli", a jeśli towarzystwo było mieszane, to też używa się formy "poszli". Z tym że to była komunistyczna szkoła. A Razem z komunizmem nie ma nic wspólnego. Ani trochę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX