Lech Wałęsa spotkał się z Michaiłem Gorbaczowem: "populizm i demagogia wrogami dzisiejszych czasów"

Moskwa. Były prezydent Lech Wałęsa spotkał się w Moskwie z ostatnim przywódcą Związku Sowieckiego, Michaiłem Gorbaczowem. Zdjęcia ze spotkania laureatów Pokojowej Nagrody Nobla pojawiły się m.in. na Facebooku.
Zobacz wideo

Lech Wałęsa spotkał się z Michaiłem Gorbaczowem w Moskwie. Były prezydent Polski pochwalił się zdjęciami z tego wydarzenia na Facebooku.

Lech Wałęsa spotkał się z ostatnim przywódcą Związku Sowieckiego

Prezes Instytutu Lecha Wałęsy, Adam Domiński powiedział w rozmowie z WP.pl, że dyskusja laureatów Nagrody Nobla dotyczyła bieżących problemów trapiących Europę i Świat. - Panowie wymienili się opiniami na ten temat. Wspólnie uznali, że populizm i demagogia są największymi wrogami dzisiejszych czasów i postępowanie niektórych obecnych polityków niszczy zwycięstwo, które z takim trudem osiągnięto. Pan Gorbaczow dodał, że broń atomowa wciąż zagraża naszemu bezpieczeństwu - poinformował Domiński.

Michaił Gorbaczow to ostatni przywódca Związku Sowieckiego. Polityk postrzegany jest jako jeden z inicjatorów przemian demokratycznych w Europie Środkowej i Wschodniej oraz osobę, która doprowadziła do zakończenia zimnej wojny. Znany jest także z pieriestrojki, która celem była demokratyzacja życia politycznego i ustroju państwowego. Obejmowała między innymi likwidację monopolu Komunistycznej partii Związku Sowieckiego, zwiększenie swobód obywatelskich, częściowe urynkowienie gospodarki czy ocieplenie stosunków z państwami zachodnimi. To z kolei doprowadziło do upadku Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego.

Za rządów Michaiła Gorbaczowa miały miejsca takie wydarzenia jak: zakończenie zimnej wojny, zjednoczenie Niemiec i wycofanie wojsk radzieckich z Afganistanu. Doceniany jest także za działania na rzecz rozbrojenia nuklearnego i umocnienia bezpieczeństwa światowego. W 1990 roku został za to wyróżniony Pokojową Nagrodą Nobla.

Więcej o: