Sondaż prezydencki. Duda zdecydowanie wygrywa z Tuskiem. Kosiniak-Kamysz z dwucyfrowym wynikiem

Wyniki sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski przynoszą dobre wieści dla Andrzeja Dudy - aż 48,2 proc. wyborców deklaruje chęć oddania na niego głosu w pierwszej turze. Słaby wynik Donalda Tuska potwierdza, że podjął on dobrą decyzję rezygnując z kandydowania. Próg 10 proc. przekroczył Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zobacz wideo

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, w pierwszej turze Andrzej Duda zdobyłby 48,2 proc. głosów, Donald Tusk - 24,6 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz - 10,6 proc., a Robert Biedroń - 8,9 proc. 6,9 proc. respondentów nie wskazało żadnego z kandydatów.

Donald Tusk przegrywa w drugiej turze

W tej sytuacji w drugiej turze znaleźliby się obecnie urzędujący prezydent i przewodniczący Rady Europejskiej. Andrzej Duda mógłby liczyć na 54,5 proc. poparcia, Donald Tusk - na 39,6 proc.

Sondaż został zrealizowany przez IBRiS dla "WP" na próbie reprezentatywnej 1100 osób w dniach 4-5 listopada 2019 r. Według informacji podanych przez "WP", w sondażu nie można było wskazać innych kandydatów, w tym jakiegokolwiek kandydata Konfederacji czy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Donald Tusk rezygnuje z walki o prezydenturę 

Donald Tusk decyzję o swojej politycznej przyszłości miał ogłosić na początku grudnia, ale zdecydował się zrobić to wcześniej oznajmiając we wtorek wieczorem, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Jak sam przyznał, decyzję poprzedził "głębokim namysłem". 

- Ogłaszam tę decyzję dzisiaj, bo czas nagli, a nie chciałbym w żaden sposób utrudniać opozycji procesu wyłaniania kandydatów. Uważam, że możemy wygrać te wybory, ale do tego potrzebna jest kandydatura nieobciążona bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony - mówił we wtorek były premier. Jego kadencja na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej kończy się w grudniu.

Więcej o:
Komentarze (390)
Sondaż. Duda zdecydowanie wygrywa z Tuskiem. Kosiniak-Kamysz ma dwucyfrowy wynik
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 93 razy 57

  Jeżeli weźmie się pod uwagę, że przez 4 lata robiono z Tuska, ch*ja i złodzieja, te 24% to dobry wynik.

 • antropoid

  Oceniono 72 razy 50

  W Wolsce nawet szympansa można obwozić po kraju - i kazać podstawionym błaznom całować jego łapy i autobus - i Polacy to kupią.

  Odpuścili klechom nawet gwałty na dzieciach i zwalanie winy na ofiary, to co im tam przestępstwa konstytucyjne.

 • siwywaldi

  Oceniono 69 razy 43

  A po cholerę Tuskowi ta szopka?
  W 2025 roku, Tusk będzie miał 68 lat, a Polska gospodarka po 8 latach rządów "dobrej zmiany", będzie leżała w gruzach i będzie państwem WYRZUCONYM na peryferie Unii Europejskiej. Do tego Tusk w odróżnieniu od Kwaśniewskiego, MOŻE liczyć na jakiś prestiżowy stołek w polityce międzynarodowej, bo przez te 4 lata wyrobił sobie solidną markę, wydeptał wiele ścieżek i zawarł wiele znaczących znajomości.

  A w Polsce co go czeka? Ciągłe obtrząsanie nogawek obsikiwanych przez miernoty w typie Zbynia Zero i gryzącego się o władzę z Płaszczakiem Joja? Do tego "firewall" w postaci opanowanego w 100% przez PiS Trybunału Konstytucyjnego i żrącego się na ambicje drugiego garnituru Platformy, bo ten pierwszy ze Schetyną na czele, przecież pójdzie w 2024 roku na zasłużony, ciepły przypiecek, czyli do Europarlamentu. :-(

 • marek.krajewski63

  Oceniono 32 razy 28

  Sondaze przedwyborcze wykazjua niezmiennie, ze Polakom daleeeeeeko do cywilizacji zachodniej. Demokracja sie juz znudzila i wola bandytow i dyktatorow, byle byla micha, a inne wymysly Zachodu jak wolnosc jednostki, prawa obywatelskie, konstytucja, trojpodzial wladzy, to dla Polakow zachodnie pierdoly.
  W jakim normalnym kraju ktos taki jak Duda mialby tak wielkie poparcie, bedac przestepca konstytucyjnym, jawna marionetko, powtarzam: JAWNA. Nie do uwierzenia jak glupi jest ten narod, jak mocno jest niekompatybilny z Zachodem, jak go ta demokracja uwierala przez tych kilkanascie lat, ze sie w koncu jej pozbyli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX