"Wrażliwy, katolik", a "nie utożsamiał się z ustrojem", choć był w PZPR. PiS o kandydaturze Piotrowicza

"Urodzony w rodzinie katolickiej (...).  Mimo przynależności do PZPR warunkującej dopuszczenie do zawodu nigdy jako praktykujący katolik nie utożsamiał się z ustrojem totalitarnym" - tak o Stanisławie Piotrowiczu piszą posłowie PiS, uzasadniając jego kandydaturę na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wnioski ws. kandydatur, także Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch, zostały udostępnione na stronach internetowych Sejmu.

Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch - tych troje polityków, posłowie Prawa i Sprawiedliwości rekomendują do roli przyszłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Na stronach Sejmu pojawiły się natomiast oficjalne wnioski z kandydaturami wspomnianej trójki, zawierające nie tylko dane o kandydatach zgłaszanych do TK, ale również uzasadnienia, dlaczego właśnie te osoby wskazano. Są to krótkie - kilkustronicowe - notki, w których podsumowano dotychczasowe ich kariery.

Piotrowicz kandydatem na sędziego TK. "Z katolickiej rodziny, nigdy nie utożsamiał się z ustrojem totalitarnym"

Nie oznacza to jednak, że nie brakuje w nich bardziej prywatnych aspektów historii każdego z nich. Piotrowicz jest przedstawiany jako kandydat "urodzony w rodzinie katolickiej", któremu nie po drodze z PZPR, gdyż jak czytamy:

Mimo przynależności do PZPR warunkującej dopuszczenie do zawodu nigdy jako praktykujący katolik nie utożsamiał się z ustrojem totalitarnym, o czym świadczą, chociażby przytoczone wyżej fakty.

O Stanisławie Piotrowiczu jego dotychczasowi koledzy z ław poselskich (Piotrowicz nie uzyskał mandatu posła w 2019 rok) piszą jako o "człowieku wrażliwym".

Jako człowiek wrażliwy zawsze angażował się na rzecz pomocy ludziom biednym, bezdomnym i potrzebującym. (...). Drzwi do jego gabinetu prokuratorskiego były zawsze otwarte dla ludzi skrzywdzonych i potrzebujących pomocy, w tym również prawnej

- czytamy o kandydacie do Trybunału Konstytucyjnego.

"Szykanowany, przeniesiony". Posłowie PiS opisują przeszłość Piotrowicza

Natomiast epizod bycia członkiem PZPR i sprawowania funkcji prokuratora, także w stanie wojennym, opisywany jest jako czas, gdy Piotrowicza szykanowano, gdyż odmawiał prowadzenia śledztw politycznych.

Dość szybko awansował do wydziału śledczego ówczesnej Prokuratury Wojewódzkiej w Krośnie, w której prowadził najpoważniejsze śledztwa wyłącznie o charakterze kryminalnym i gospodarczym. Po wprowadzeniu stanu wojennego na skutek krytykowania tego faktu i odmowy prowadzenia śledztw o charakterze politycznym, jakie dopiero wtedy pojawiły się w tej jednostce z dnia na dzień, został przeniesiony do prokuratury niższego szczebla i szykanowany

- pada we wniosku posłów PiS.

Pawłowicz zajmowała się "problematyką mediów". "Nigdy nie była członkiem partii"

W przypadku Elżbiety Chojny-Duch podnoszony jest natomiast jej bogaty dorobek w pełnieniu różnych funkcji publicznych, choć większość z nich była niezwiązana bezpośrednio z kreowaniem bądź egzekwowaniem prawa. Widoczne jest to m.in. w takich fragmentach uzasadnienia:

Uczestniczyła w przygotowaniu i wstępnej realizacji Programu Strategia dla Polski w zakresie: budżetu państwa, kształtowania struktury i sposobu finansowania samorządu terytorialnego, polityki finansowej i analiz makroekonomicznych oraz wewnętrznego długu publicznego.

Krystyna Pawłowicz opisana jest jako specjalistka od konstytucyjnych zagadnień "wolności gospodarczej, konstytucyjnym i ustawowym statusie przedsiębiorcy". Wtrącono również, że zajmowała się "problematyką mediów i wpływem członkostwa Polski w UE na ustrojowe funkcje państwa".

Jak podkreślono, przez ostatnie lata, pełniąc obowiązki posłanki, Pawłowicz skupiała się na zagadnieniach ustrojowo-konstytucyjnych.

Zwracała uwagę na potrzebę przygotowania nowej polskiej konstytucji. Dr hab. Krystyna Pawłowicz nie była i nie jest członkiem żadnej partii politycznej

- pada na koniec pisma.

Więcej o:
Komentarze (196)
Kandydaci PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. O Piotrowiczu napisano "Wrażliwy, katolik"
Zaloguj się
 • belferka1950

  Oceniono 72 razy 72

  Ten krystaliczny katolik bronił księdza pedofila. Tłumaczył że ciumkanie księdza to nic wielkiego, wręcz pochwała dla dziecka. Chyba zboczony.

 • krynolinka

  Oceniono 67 razy 65

  Same kryształy. A brązowy medal to siłą Piotrowiczowi komuna wcisnęła. Zmusili go też do pobrania talonu na małego fiata. Straszne te szykany!!

 • ggchmiel

  Oceniono 43 razy 41

  Takiego kryształowego życiorysu jak p. Piotrowicz, to nawet Maryja, matka Jezusa, nie ma...

 • jael53

  Oceniono 40 razy 40

  Ordynarne kłamstwo. W latach 70. przynależność do PZPR nie była warunkiem dopuszczenia do zawodu prokuratora. Tak samo, jak nie była warunkiem ukończenia studiów i rozpoczęcia wybranej ścieżki zawodowej.

 • puuchatek

  Oceniono 32 razy 32

  "nigdy jako praktykujący katolik nie utożsamiał się z ustrojem totalitarnym"

  I dlatego dostał medal i pochwały za swoje działania w czasie Stanu Wojennego.

  Co za żenujący hipokryci. Niech mi to jeszcze jakiś PiSowski troll dowodzi, że PiS jest partią "antykomunistyczną".

  Dobra zmiana, jego mać… :-(

 • krisp_2007

  Oceniono 31 razy 31

  Pachnie beatyfikacją, aż mi się kolana ugięły do mimowolnego klęknięcia. Przekonali mnie, nie ma lepszych kandydatur ! A tych niegodniśmy ...

 • evergreen111

  Oceniono 27 razy 27

  STANISŁAW PIOTROWICZ – SZYKANOWANA OFIARA SYSTEMU KOMUNISTYCZNEGO

  - W latach osiemdziesiątych wielokrotnie, brutalnie awansowany.
  - Siłą wcielony do egzekutywy PZPR.
  - W 1984 roku oskarżony o dyscyplinę i wydajność w pracy, oraz o zaangażowanie społeczne, a w rezultacie bestialsko odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX