Sprawa Banasia problemem nie tylko dla PiS. "Rz": Szefa ABW czeka dymisja. Jest reakcja rzecznika

Sprawa Mariana Banasia, według "Rzeczpospolitej", wpłynęła na sytuację szefa Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotra Pogonowskiego. Zdaniem dziennika jego dymisja jest przesądzona, a decyzja w tej sprawie już zapadła. Powód? "Długa lista win" ABW, która niewystarczająco prześwietliła Banasia.
Zobacz wideo

Sprawa Mariana Banasia, szefa Najwyższej Izby Kontroli, a w przeszłości ministra oraz wiceministra finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wydaje się nie mieć końca. Jak dotąd Centralne Biuro Antykorupcyjne nie przekazało informacji na temat kontroli oświadczeń majątkowych urzędnika, a wątpliwości napędzają też kolejne, medialne doniesienia, np. na temat otoczenia Banasia.

Sprawa kamienicy ujawniona przez "Superwizjer" TVN, do tego seria publikacji "Rzeczpospolitej" o członkach mafii VAT-owskiej w ministerstwie finansów, którzy mieli być związani z Banasiem - lista zastrzeżeń cały czas się wydłuża. Nie wiadomo też, co zrobi Prawo i Sprawiedliwość - to głosami tej partii Banaś został szefem NIK.

Sprawa Mariana Banasia. "Lista win szefa ABW jest długa"

Jednak sprawa Mariana Banasia rzuca cień nie tylko na szefa NIK, ale na ludzi kierujących służbami, głównie szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotra Pogonowskiego. Jak opisuje środowa "Rzeczpospolita":

Lista win szefa ABW jest długa - dotyczy serii skandali wokół Mariana Banasia. Pogonowski nie zapobiegł jego nominacji na szefa Najwyższej Izby Kontroli, nie poinformował PiS o niejasnych znajomościach wiceministra finansów z osobami z półświatka - choć był to podstawowy obowiązek ABW wpisany w zadania tej służby.

Dziennik zaznacza, że ABW miała swoich funkcjonariuszy wewnątrz Ministerstwa Finansów, a mimo tego nie wykryła na czas wspomnianej mafii VAT-owskiej w resorcie, zarzuca też Pogonowskiemu, że podległa mu służba słabo prześwietliła Banasia i wątek kamienicy.

"Rz": Stanowiska stracą szefowie ABW i SWW

Według "Rzeczpospolitej", te uchybienia służb w sprawie Banasia będą kosztować Piotra Pogonowskiego dymisję, a decyzja w tej sprawie miała zapaść w ubiegłym tygodniu.

Piotr Pogonowski nie zachowa stanowiska szefa Agencji w nowym rządzie

- czytamy.

Zmiany mają nie ograniczyć się jednak tylko do ABW - stanowisko ma stracić też szef Służby Wywiadu Wojskowego, jednak dziennik nie precyzuje, dlaczego. 

Rzecznik ministra koordynatora ds. specsłużb zaprzecza

Tym doniesieniom zaprzeczył jednak rzecznik ministra koordynatora ds. specsłużb Mariusza Kamińskiego. - Prof. Piotr Pogonowski jest szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zmiana na stanowisku szefa ABW nie jest obecnie rozważana - oznajmił Stanisław Żaryn.

Informacje "Rzeczpospolitej" zdementował na Twitterze zastępca Mariusza Kamińskiego Maciej Wąsik, pisząc:

Żeby przeciąć dywagacje na temat ABW. Źródła "Rzeczpospolitej" są źle poinformowane.

Sprawa Mariana Banasia. To warto wiedzieć:

Więcej o: