Donald Tusk nie będzie kandydatem na prezydenta. "Jestem obciążony bagażem trudnych decyzji"

- Nie będę kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich - poinformował Donald Tusk w Brukseli. Zapewnił, że będzie "mocno wspierał opozycję", ale on sam jest obciążony "bagażem trudnych, niepopularnych decyzji".

Donald Tusk decyzję o swojej politycznej przyszłości miał ogłosić na początku grudnia, ale zdecydował się wcześniej ogłosić, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Jak sam przyznał, decyzję poprzedził "głębokim namysłem". 

- Ogłaszam tę decyzję dzisiaj, bo czas nagli, a nie chciałbym w żaden sposób utrudniać opozycji procesu wyłaniania kandydatów. Uważam, że możemy wygrać te wybory, ale do tego potrzebna jest kandydatura nieobciążona bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony - poinformował były premier. Jego kadencja na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej kończy się w grudniu.

Prawybory w opozycji

Pod koniec października przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna informował, że jeśli Tusk nie wystartuje, to Koalicja Obywatelska wyłoni swojego kandydata w prawyborach. Jak dotąd jedynie Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła swoją gotowość do startu. Jednocześnie informowała, że czeka na decyzję Tuska. - Na pewno z Donaldem Tuskiem nie będę konkurowała, bo przedstawiciel Koalicji będzie konkurował z Andrzejem Dudą - mówiła 

W Porannej Rozmowie Gazeta.pl Kidawa-Błońska deklarowała - Jeżeli będzie zgoda, to ja się biorę do tego, żeby wybory prezydenckie wygrać. Mam pomysł na pokonanie Dudy, jestem gotowa.

Zobacz wideo
Więcej o: