Terlikowski: Trybunał Konstytucyjny niezależny był za czasów prof. Zolla i Andrzeja Rzeplińskiego

"Opowieści o niezależności Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz, która ma budować niezależność Trybunału Konstytucyjnego, czyli dzisiejszy przekaz dnia, można włożyć między bajki" - stwierdził Tomasz Terlikowski. Katolicki publicysta przekonuje, że orzeczenia TK ws. aborcji są świadectwem tego, że był on niezależny w czasach prof. Andrzeja Zolla i Andrzeja Rzeplińskiego.
Zobacz wideo

Od kiedy Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch ogłoszeni zostali kandydatami PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego pojawiają się coraz to nowe kontrowersje i komentarze. Swoimi przemyśleniami podzielił się również Tomasz Terlikowski.

Terlikowski: Dla PiS najważniejsze jest dobro partii

W opublikowanym na Facebooku wpisie katolicki publicysta przekonuje, że TK był "niezależny od swojego środowiska politycznego" za czasów prof. Andrzeja Zolla i Andrzeja Rzeplińskiego, ponieważ wówczas "wbrew znaczącej części swojego zaplecza zakazywano aborcji z przyczyn społecznych i broniono klauzuli sumienia".

Terlikowski twierdzi, że "sprawa aborcji eugenicznej" pokazuje zależność TK od "decyzji centrali partyjnej". Publicysta odnosi się do obywatelskiego projektu "Zatrzymaj Aborcję" zakładającego całkowity zakaz przerywania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Projekt ten początkowo PiS blokował w komisjach, w końcu zaś został on skierowany właśnie do TK.

"Za moment upłynie termin umożliwiający rozpatrzenie tej sprawy, było na to ponad dwa lata. Nic się nie stało. Dlaczego?" - pyta Terlikowski. Odpowiedź brzmi: "Bo dobro partii wartością najwyższą, a że dzieci giną, że dyskryminuje się niepełnosprawnych, kogo to obchodzi, gdy na szali jest dobro najwyższe, czyli wynik wyborczy". Terlikowski pisze, że "nowi sędziowie nic w tej sprawie nie zmienią". "Tylko proszę nie opowiadajcie mi o niezależnym i konserwatywnym Trybunale, bo to urąga rozumowi" - pisze wzburzony publicysta.

Projekt "Zatrzymaj aborcję"

"Zatrzymaj Aborcję" to nowelizacja ustawy z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zakłada całkowity zakaz przerywania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Jednocześnie projekt nie przewiduje żadnych rozwiązań systemowych, które wspierałyby kobiety opiekujące się ciężko chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi.

Od 1 września do 15 listopada pod projektem podpisało się 830 tys. osób. Sejm skierował projekt do dalszych prac w komisjach na początku roku. O przyspieszenie prac legislacyjnych nad projektem "Zatrzymaj Aborcję" apelował m.in. episkopat.

Więcej o:
Komentarze (293)
Terlikowski: Trybunał Konstytucyjny niezależny był za czasów prof. Andrzeja Zolla i Andrzeja Rzeplińskiego
Zaloguj się
 • hlecter

  Oceniono 98 razy 82

  Jak tak dalej pójdzie, to Terlikowski wystartuje w jakichś wyborach z ramienia PO...

 • felicjan.dulski

  Oceniono 79 razy 69

  Terlk jest w jakiś sposób przynajmniej konsekwentny.
  To trzeba "w porównaniu" docenić.
  Przeciwnik, ale przeciwnik szczery.

 • kiesier

  Oceniono 49 razy 45

  Staniszkis, Terlikowski, Hołownia - to byli sympatycy PISu dopóki nie zrozumieli że prezes mówiąc "nikt nam nie wmówi że białe jest białe a czarne jest czarne" - wcale się nie przejęzyczył.

 • jos77

  Oceniono 35 razy 29

  Chyba ci co piszą o Terlikowskim lewaku nie zrozumieli kompletnie jego wypowiedzi. Terlikowski w ogóle nie zmienił swoich poglądów, próbuje jednak przy tym być uczciwy. To że pisze o niezależności Zolla i Rzeplińskiego nie oznacza, że się z nimi zgadza. Szanuje tylko ich niezależność, której to niezależności nie posiada teraźniejszy TK, będący zbiorem mianowanych przez PiS marionetek

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 31 razy 29

  Terlikowski:" Dla PiS najważniejsze jest dobro partii". Jak mówi (nie)wierny Tomaszu Pismo-"Prawda Cię wyzwoliła"

 • jko55

  Oceniono 30 razy 24

  nie lubie go ale przynajmniej jest szczery i nie chowa głowy w piasek tylko nazywa rzeczy po imieniu

 • lenmark

  Oceniono 26 razy 22

  Oj prawda boli wyznawców PIS, oj boli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX