Wiceminister od Gowina o kandydaturach Piotrowicza i Pawłowicz do TK: Nie jestem ich entuzjastą

- Powinniśmy poważnie zastanowić się, jaki sygnał chcemy wysłać do społeczeństwa, mianując takich sędziów. To będzie przedmiotem naszych rozmów - mówił w Polsat News wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Odniósł się w ten sposób do zgłoszenia przez PiS Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza jako kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Posłowie PiS kończącej się już kadencji Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz oraz była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch zostali zgłoszeni przez klub Prawa i Sprawiedliwości jako kandydaci na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Najwięcej kontrowersji wzbudzają szczególnie kandydatury Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz.

- One [kandydatury - red.] nie były przedmiotem uzgodnień koalicyjnych z PiS i na pewno będziemy o nich rozmawiać. Ta informacja jest dla nas nową informacją i muszę przyznać, że zaskakującą. Nie jestem entuzjastą tych kandydatur, natomiast będziemy słuchać argumentów naszego koalicjanta

- mówił w Polsat News wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa z partii Porozumienie.

 - Mówimy o prawnikach, uznanych kwalifikacjach prawnych, natomiast mówimy też o pewnej warstwie estetyki w polityce. To jest niezwykle istotne. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego powinni być osobami spełniającymi wszystkie te kryteria, łącznie z kwestiami estetyki. Powinniśmy poważnie zastanowić się, jaki sygnał chcemy wysłać do społeczeństwa, mianując takich sędziów. To będzie przedmiotem naszych rozmów - dodał.

Poseł PiS o prezes TK Julii Przyłębskiej: Nie zakwalifikowałbym ją jako wybitnego fachowca

Zobacz wideo

Kandydaci PiS do Trybunału Konstytucyjnego

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klub PiS powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu, że o zgłoszeniu wspomnianych kandydatów zdecydowały ich kompetencje, fachowość, a także wielkie doświadczenie.

- Wszyscy ci kandydaci spełniają te warunki, mają te cechy, więc taka jest nasza propozycja dla Sejmu, który dokona wyboru - zaznaczył polityk.

Ryszard Terlecki powiedział, że na razie nie wiadomo, kiedy Sejm zajmie się wyborem kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego. 3 grudnia kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

Zdaniem Ryszarda Terleckiego, poseł dobiegającej końca kadencji Stanisław Piotrowicz, "znakomicie sprawdził się jako przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka". Podkreślił, że Krystyna Pawłowicz jest profesorem prawa. "Pani Pawłowicz jest profesorem, wybitnym konstytucjonalistą, nie można tych kompetencji w żaden sposób podważać" - dodał polityk.