Usunięcie Mariana Banasia ze stanowiska jest możliwe. "Rz": Jego wybór mógł być wadliwy prawnie

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś może zostać usunięty ze stanowiska pod warunkiem, że PiS udowodni nieważność jego wyboru - podaje "Rzeczpospolita". Zgodnie z prawem prezes NIK jest w zasadzie nieusuwalny, dlatego posłowie musieliby wskazać, że w trakcie procedury wyboru zostali wprowadzeni przez Banasia w błąd.
Zobacz wideo

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło w połowie października analizę oświadczeń majątkowych prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Banaś zgłosił swoje zastrzeżenie co do ustaleń CBA. Do czasu ostatecznego zakończenia tej procedury informacje na temat kontroli nie są ujawniane.

Jak wskazuje "Rzeczpospolita", prezesa NIK praktycznie nie da się odwołać. Gdyby jednak Prawo i Sprawiedliwość chciałoby zmienić szefa tej instytucji, musiałoby udowodnić, że pierwszy etap jego wyboru był prawnie wadliwy. Sejm i Senat musiałyby podjąć uchwałę, w której uznano by, że Banaś "nie podał ważnych informacji mających znaczenie dla jego wyboru przez parlamentarzystów". A to oznaczałoby w konsekwencji, że jego wybór zostałby unieważniony.

Nie wiadomo jednak, czy Prawo i Sprawiedliwość rzeczywiście rozważa wybór takiej ścieżki.

Marian Banaś: Działałem zgodnie z prawem

Prezes NIK Marian Banaś w oświadczeniu opublikowanym pod koniec października po raz kolejny odniósł się do materiału programu "Superwizjer" w TVN i dalszych publikacji w tej sprawie. Z ustaleń "Superwizjera" wynikało m.in., że Banaś wynajmował kamienicę mężczyźnie, który prowadził w budynku "hotel na godziny".

Prezes NIK Marian Banaś ponownie tłumaczy, że wszystkie kwestionowane nieruchomości nabył na podstawie aktów notarialnych "w sposób uczciwy i zgodny z prawem", w tym kamienicę, którą - jak pisze -  "stała się powodem ataku" na jego osobę. Jak dodaje, kupił ją od byłego żołnierza AK Henryka Stachowskiego w 2001 roku "na podstawie umowy dożywocia" wraz z domem letniskowym w Szczepanowie. Tłumaczy, że właściciela poznał w 1980 roku i wspólnie działał z nim w opozycji w czasie stanu wojennego. Marian Banaś mówi, że opiekował się Henrykiem Stachowskim do jego śmierci w 2007 roku.

Marian Banaś odniósł się też do doniesień medialnych na temat dzierżawienia nieruchomości przy ulicy Krasickiego 24 w Krakowie. Prezes NIK pisze, że umowę cywilną zawarł "zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego" w 2014 roku. Jak dodał, dzierżawca kamienicy zobowiązał się do prowadzenia działalności turystyczno-hotelarskiej i ponoszenia kosztów utrzymania budynku.

Dodaje, że w związku z objęciem funkcji wiceministra finansów zawarł pod koniec 2015 roku przedwstępną warunkową umowę sprzedaży nieruchomości dotychczasowemu dzierżawcy. Miał on się zgodzić na jej kupno do końca września 2017 roku, jednak w marcu 2018 zrezygnował z transakcji w związku z nieotrzymaniem kredytu. Ostatecznie nieruchomość została sprzedana innemu podmiotowi 17 sierpnia tego roku.

Prezes NIK uznał też za "manipulację i nadużycie" łączenie go z działalnością osób podejrzanych o popełnienie przestępstw karno-skarbowych zatrudnionych wcześniej w resorcie finansów. "Rzeczpospolita" napisała, że jeden z jego współpracowników w dawnym resorcie stał na czele grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. To Arkadiusz B., który przebywa w areszcie. Marian Banaś podkreśla w oświadczeniu, że gdy te informacje do niego dotarły, jako szef Krajowej Administracji Skarbowej "natychmiast" podjął decyzję o odwołaniu tych osób z zajmowanych stanowisk.

Więcej o:
Komentarze (121)
Usunięcie Mariana Banasia ze stanowiska jest możliwe. "Rz": Jego wybór mógł być wadliwy prawnie
Zaloguj się
 • claudiusz

  Oceniono 37 razy 33

  dzis Banas ,oszust podatkowy wspolpracujacy z alfonsami i suteneraki jest wielkim wizerunkowym obciazeniem dla mafijnego pisu...jestem ciekawy jak mafia pisowska zakonczy ten haniebny "teatr"....degrengolada wladzy osiagnela szambo!....najwazniejsze instytucje panstwowe przestaly funkcjonowac..

 • donmarek

  Oceniono 32 razy 30

  Klasyczny klincz! I Banaś i impotent mają haki na siebie. I wiedzą, że ruszenie tego przez któregokolwiek będzie kresem rządów i istnienia PiS !!!

 • dziurowice

  Oceniono 31 razy 27

  PiS tak ma
  KNF, Srebrna, 50 tys łapówki dla księdza, PCK, SKOK, miliony z CBA, Get Back, nagrody Szydło, bunkier uczyniony z Sejmu, remont w mieszkaniu i siedzibiy "partii" Kornela Morawieckiego, wpłaty emerytów i nastolatek na Solidarna Polskę, działania Macierewicza I jego powiązania z Kremlem, Kamińskiego i Wasika skazanych przez sąd ws. afery gruntowej i ulaskawionych przez rezydenta, wypadki aut SOP w czasach dojnej, niszczenie dowodów po rajdzie Szydło w Oświęcimiu, nepotyzm w NFOŚ, Kujda rzadzi w BOŚ, afera podsluchowa I Falenta, Misiewicz, tajna lista poparcia sędziów do KRS, dwórki Glapińskiego, pętak Chrzanowski z KNF, Kuchciński Travel, oszust podatkowy pancerny Marian BANAŚ !!! - szefem KAS, generalnym inspektorem informacji finansowej oraz pełnomocnikiem rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę RP lub UE, prezes NIK. Kumpel Banasia Arkadiusz B.- dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów i Krajowej Szkoły Skarbowości (duma PiS) po godzinach pracy wyłudza 5 mln zł podatku VAT razem z Krzysztofem B. w czasach, kiedy... pracowali w Ministerstwie Finansów i oficjalnie ścigali nieuczciwych podatników, ochrona SOP dla nieuprawnionych: Kuchciński, Szydło, Przyłębska. W zamian ograniczenie ochrony byłym prezydentom. Piotrowicz i Pawłowicz - kandydaci PiS do TK (tu Kaczyński nie opluł obywateli RP, on ich obrzygał).

  To w pale się nie mieści - ludzie powinni się zagotować. Ale suwerenowi się mieści - natomiast brzydził się ośmiorniczkami po 40 zł/kg i zegarkiem Nowaka za 13 tys zł niewpisanym do deklaracji.
  Kraj z przewagą tępych idiotów.

 • Jan Winnicki

  Oceniono 34 razy 26

  Jak ten sutener sam nie zrezygnuje, to kulawy kaczy wypierdek się go nie pozbędzie. Ma na Banasia haki i Banaś, jak by nawet chciał, to kulawemu nie podskoczy. Normale uklady w PiS bandzie.

 • wmc-33

  Oceniono 24 razy 22

  Banasiowi nie chodzi o utrzymanie stołka do końca kadencji, ale o immunitet, dzięki któremu będzie mógł bezpiecznie sprzedać wszystko, co ma i przeprowadzić się na jakąś ciepłą wyspę.

 • lucek10

  Oceniono 21 razy 21

  Jak się ma pani Elżbieta Witek? Pani nauczycielko, czy teraz pani ma jakieś pytania? W czasie głosowania nie dopuściła pani opozycji do zadawania pytań! Co ma pani teraz w tej sprawie do powiedzenia?

 • kastoripollux

  Oceniono 23 razy 21

  Cała sekta PiS ma wady prawne. Wyrosła na kłamstwie smoleńskim i złodziejstwie jakie temu towarzyszyło i do dzisiaj trwa. Konus i jego banda to szubrawcy jakich w Polsce nie było od czasu komuny. Zresztą stanowią ideową kontynuację tamtej formacji.

 • bazyli.ehler

  Oceniono 24 razy 20

  "... jego wybór mógł być wadliwy prawnie "

  Wszystkie wybory małego socjopaty są wadliwe.
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX