Prawnicy o kandydatach PiS do TK. "To jest sadyzm polityczny"

"To jeśli chodzi o nowe otwarcie i budowę lepszego wizerunku partii rządzącej byłoby na tyle" - napisał na Twitterze dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki, po ogłoszeniu przez PiS, że jego kandydatami na sędziów Trybunału Konstytucyjnego będą Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch. Pozostałe komentarze polityków i publicystów nie są tak powściągliwe.
Zobacz wideo

- Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch będą kandydatami Prawa i Sprawiedliwości na sędziów Trybunału Konstytucyjnego - ogłosił w poniedziałek Ryszard Terlecki w rozmowie z PAP. W piątek PiS oficjalnie zgłosi swoje kandydatury. Komentarze publicystów i prawników nie zostają na kandydatach partii Jarosława Kaczyńskiego suchej nitki.

Zoll, Sadurski i Matczak krytycznie o kandydatach PiS

Prof. Andrzej Zoll, sędzia i były prezes TK, w rozmowie z Onetem stwierdził, że kandydaci PiS to "najtwardsi funkcjonariusze partyjni, którzy swoim zachowaniem wielokrotnie dyskwalifikowali Sejm". "Takich kandydatów jeszcze nie mieliśmy. Mimo całej dozy krytyki wobec poprzednio wskazywanych przez PiS kandydatów, którzy ostatecznie zasiedli w Trybunale, to oni jednak takich zasług dla partii nie mieli, jak ci właśnie przedstawieni kandydaci. To jest jakaś masakra po prostu!" - powiedział profesor i dodał, że "być może chodzi o to, by TK w ogóle nie było. By jego rola ustrojowa całkowicie znikła".

W podobnym tonie wypowiedział się prof. Wojciech Sadurski. "Zapowiedź zgłoszenia K. Pawłowicz i S. Piotrowicza do TK to nie tylko definitywne zamordowanie tej instytucji dawnej polskiej demokracji. To także - jak sugeruje Tomasz Lis - złośliwość wobec nie-PiSowskich wyborców i szyderstwo z Konstytucji - napisał prawnik.

"Kandydatury K. Pawłowicz i S. Piotrowicza są działaniem mającym pokazać Polakom, że za ochronę ich praw konstytucyjnych, które narusza PiS, będą odpowiadać najbardziej aktywni politycznie funkcjonariusze PiS. Linia partii będzie więc w pełni realizowana we wszystkich władzach" - napisał z kolei Marcin Matczak, profesor prawa z UW. Matczak dodał, że "Piotrowicz jako poseł 4 lata niszczył niezależne sądy'", a teraz "będzie oceniał, czy ustawy PiS gwarantują tę niezależność", podczas gdy "K. Pawłowicz mówiła, że da dziennikarzom popalić", a "jako sędzia TK będzie oceniać, czy ustawy PiS gwarantują wolność prasy". "Tak będzie wyglądać Polska" - skwitował prawnik. Matczak dodał, że powodem nominacji Pawłowicz i Piotrowicza do TK jest sadyzm polityczny (przyjemność ze słuchania „wycia”, co z taką lubością podkreśla prawa strona), albo traktowanie państwa jak swojego folwarku (obiecałem swoim, więc dam)".

Druga strona politycznego sporu o TK nie kryje zadowolenia. "Słychać wycie? Znakomicie" - napisała Joanna Lichocka z PiS.

Więcej o:
Komentarze (279)
Prawnicy o kandydatach PiS do TK. "To jest sadyzm polityczny"
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 85 razy 81

  Jak się nad tym zastanowić, to w sumie wszystko jedno. PiS może wysłać do TK konie z Janowa a i tak o wszelkich wyrokach tego gremium zdecyduje niepokalany prezes przy obiadku u pani Julii.

  Niemniej to jest jawna kpina.

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 71 razy 65

  Piotrowicz, komunistyczny bohater, kandydatem do Trybunału konstytucyjnego. Niżej nie dało się upaść?

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 67 razy 59

  Czyścili TK pod pretekstem usunięcia złogów komunistycznych, a teraz nasadzają tam ikonę komunistycznego PZPR. Co za hipokryzja i bezczelne chamstwo! PiS-bolszewia ma Polaków za durniów!?

 • biesczad1

  Oceniono 46 razy 46

  Asia Lichocka, "niepokorna i niezależna" publicystka startująca do sejmu z partyjnych list PiSu, pokazała, co to jest "polityczna niezależność": dołączają do niej kolejni "niepokorni i niezależni" - tylko POLSKI szkoda...

 • def11

  Oceniono 40 razy 38

  "To jest sadyzm polityczny"

  A gdzie w Europie jest drugi taki masochistycznie nastawiony do siebie naród ?

 • 8zorro

  Oceniono 37 razy 35

  I tak mamy przesrane. Dopóki kaczora ch...j nie strzeli to tak będzie.

 • andrzej.wald

  Oceniono 31 razy 31

  Czułem, że radość wielu z faktu, że Piotrowicz nie wszedł do Sejmu, a Pawłowicz nawet nie kandydowała była przedwczesna. Spodziewałem się, że PiS znajdzie dla nich godne zajęcie i to nie będą ich ostatnie słowa w reformowaniu wymiaru sprawiedliwości.

 • palo_ma1

  Oceniono 34 razy 28

  Jest to sadyzm polityczny. PiS z wyrachowaniem stosuje takie prowokacje wiedząc, że dostanie od Suwerena dodatkowe punkty za chamstwo. Bo Suweren lubi chamstwo. Uwielbia przyglądać się gnojeniu ludzi uczciwych i stawianiu na piedestałach łajdaków.

 • tomtg123

  Oceniono 30 razy 26

  Doskonale, że PiS przypomniał te ryje wyborcom w prezydenckiej kampanii wyborczej.
  Głosujesz na Dudę - wybierasz Banasia, Pawłowicz i Piotrowicza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX