Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch będą kandydatami PiS na sędziów TK

- Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch będą kandydatami Prawa i Sprawiedliwości na sędziów Trybunału Konstytucyjnego - zadeklarował Ryszard Terlecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Zobacz wideo

3 grudnia 2019 roku kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. PiS zgłosi kandydatury Piotrowicza, Pawłowicz i Chojny-Duch na sędziów Trybunału Konstytucyjnego w piątek. Kandydatów na sędziów wskazuje Prezydium Sejmu lub co najmniej 50 posłów.

"Kilka razy musiałem sprawdzać, czy to nie fejkowe konto..." - napisał jeden z komentatorów w reakcji na podaną przez PAP informację. Wtórowali mu liczni użytkownicy. W czwartek konto podszywające się pod Polską Agencję Prasową podało fałszywą informację o tym, że Magdalena Ogórek miałaby zostać szefową radiowej "Trójki".

Kim są kandydaci PiS?

Stanisław Piotrowicz był senatorem VI i VII kadencji oraz posłem PiS VII i VIII kadencji. W ostatnich wyborach parlamentarnych nie uzyskał mandatu posła. Był prokuratorem w trakcie stanu wojennego.

Krystyna Pawłowicz była sędzią Trybunału Stanu w latach 2007-2011. Jako posłanka PiS w Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Nie kandydowała w tegorocznych wyborach parlamentarnych i zapowiadała odejście z polityki. "W związku z wystawieniem przez PIS mojej kandydatury na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zawieszam swą aktywność na TT. Wszystkim, którzy tu ze mną wymieniali poglądy dziękuję. Wiele się tu nauczyłam. Naszą Ojczyzną jest Polska" - napisała na Twitterze Pawłowicz po ogłoszeniu jej kandydatury.

Pawłowicz dała się poznać jako posłanka, która często obrażała innych, m.in. polityków opozycji oraz dziennikarzy. "Zamknijcie mordy!" rzucone do posłów na komisji, czy "dla mnie UE jest szmatą", to tylko niektóre z jej skandalicznych wypowiedzi:

Zobacz wideo

Elżbieta Chojna-Duch w latach 1994-95 i 2007-10 pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z rekomendacji PSL. Między 2002-2007 zasiadała w kolegium Najwyższej Izby Kontroli, zaś między 2010 a 2016 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej. Chojna-Duch zeznawała przed komisją ds. VAT w 2018 r. Jej zeznania były bardzo krytyczne wobec osób związanych z Platformą Obywatelską. Mówiła m.in. o ustawach pisanych przez lobbystów, oraz o niejasnej "doradczej" roli Sławomira Nowaka w Ministerstwie Finansów.

Więcej o: