W Kielcach będą tęczowe ławki. Ksiądz: W każdej kieszeni, nawet w sutannie mam scyzoryk na tę bandę

Mieszkańcy Kielc zdecydowali, że w ramach budżetu obywatelskiego powstanie 20 nowych miejsc wypoczynkowych w Kielcach, w skład których wchodzą m.in. ławki w kolorach tęczy. To wywołało poruszenie prawicowych mediów oraz polityków, którzy twierdzą, że to "oczywiste" propagowanie ideologii LGBT. "W każdej kieszeni, nawet w sutannie, mam scyzoryk na tę bandę" - napisał w kontekście projektu jeden z księży.
Zobacz wideo

Jak możemy przeczytać w opisie projektu oraz jego uzasadnieniu, w Kielcach brakuje "elementów małej architektury, jakim są ławki uliczne/parkowe". Zwrócono uwagę także na potrzebę edukacji społeczeństwa "w zakresie dbania o środowisko naturalne oraz troski o zwierzęta". Ławki pomalowane na siedem kolorów tęczy mają "uczynić przestrzeń publiczną bardziej kolorową" i być miejscem spotkań towarzyskich mieszkańców Kielc. Jednak nie wszystkim spodobał się ten pomysł.

Radny z PiS: Pod pretekstem tych tęczowych ławeczek propaguje się ideologie LGBT

Mamy takie głosy, bardzo liczne głosy, że pod pretekstem tych tęczowych ławeczek propaguje się ideologie LGBT. Dla nas to też jest oczywiste tak, jak marsz równości, który odbył się w Kielcach tak, jak teraz te inicjatywy

– powiedział w TVP3 Kielce Jarosław Karyś, kielecki radny z PiS.

Jak donosi TVP3 Kielce, użytkownicy internetu krytycznie odnieśli się nie tylko do kolorystki ławek, ale również do ich ceny. Według materiału cena jednej ławki to 7 tys. zł. Jednak, jak zostało podane w opisie projektu na stronie internetowej budżetu obywatelskiego Kielc, 6,5 tys. zł to cena całego kompletu, na który składa się nie tylko kolorowa ławka z montażem, ale także kosz na odpady do segregacji, stojak na rowery, miska na wodę dla zwierząt, 20 sztuk krzewów, jedno drzewo oraz wyłożenie powierzchni kostką. Koszt 20 kompletów to 135 tys. zł.

"W każdej kieszeni, nawet w sutannie ma scyzoryk na tę bandę"

Do sprawy odniósł się jeden z księży z Sieradza, który w mediach społecznościowych w kontekście środowiska LGBT napisał:

Jestem w połowie po ojcu jedną nogą w Kielcach. W każdej kieszeni, nawet w sutannie, mam scyzoryk na tę bandę.

O jego słowach poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który zgłosił możliwość popełnienia przestępstwa przez księdza. Wpis zniknął już z mediów społecznościowych.

Posłowie PiS i Konfederacji przeciwko tęczowym ławkom

Na swoim profilu na Twitterze poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zamieścił zdjęcie tęczowej ławki i napisał, że "w raczej konserwatywnych Kielcach poprzez budżet obywatelski został wprowadzony projekt budowy kilkudziesięciu takich ławek".

Do informacji odniósł się również poseł PiS Dominik Tarczyński. Polityk napisał, że ostrzegał przed "panem Wentą", za "słowa prawdy" o którym zapłacił 20 tys. zł, co było najlepiej wydanymi 20 tys. w jego życiu.

Robert Biedroń: Czasami ławka jest tylko ławką

W piątek na Facebooku do "potencjalnych wandali" zaapelował Robert Biedroń, aby ci nie doszukiwali się zbędnych ideologii i nie niszczyli ławek, jeśli im się nie podobają, a po prostu na nich nie siadali. "Czasami szafa jest tylko szafą. A ławka tylko tylko ławką" - napisał Biedroń.

Więcej o: