Kosiniak-Kamysz na razie "naturalnym", a nie oficjalnym kandydatem PSL. Ludowcy złożyli opozycji propozycję

Władysław Kosiniak-Kamysz został ogłoszony "naturalnym" kandydatem PSL na prezydenta w wyborach w 2020 roku, ale ludowcy wstrzymują się z oficjalnym wystawieniem go do walki o prezydenturę - złożyli propozycję reszcie opozycji na prawybory. Podczas Zaduszek Witosowych PSL jednak nie poprzestało na tym wątku: ludowcy wspólnie z Kukiz'15 planują ustawową ofensywę.
Zobacz wideo

Jak co roku, w Wierzchosławicach koło Tarnowa trwają tradycyjne Zaduszki Witosowe w 74. rocznicę śmierci Wincentego Witosa, wybitnego działacza chłopskiego, założyciela PSL, który tam spoczywa.

Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz podczas przemówienia nawiązał do dobrego wyniku Koalicji Polskiej w wyborach parlamentarnych.

Wielu mówiło, że to będzie czas, kiedy przyjdzie zgasić płomień ruchu ludowego, ale milion 600 tysięcy naszych rodaków 13 października dało ogromną szansę, tchnęło nowe życie w 125-letnie korzenie

- podkreślił prezes PSL. Kosiniak-Kamysz przekonywał przed grobem Wincentego Witosa, że ludowcy są zobowiązani do kontynuowania budowy wielkiej koalicji dla Polski.

Kosiniak-Kamysz "naturalnym" kandydatem PSL na prezydenta

W Wierzchosławicach w niedzielę odbyła się też Rada Naczelna PSL, podczas której zdecydowano, że to właśnie Władysław Kosiniak-Kamysz jest "naturalnym" kandydatem ludowców w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Nie oznacza to jednak, że jego kandydatura została ogłoszona oficjalnie, ponieważ ludowcy zostawili "furtkę" dla innych ugrupowań opozycji.

Jak przekonywał prezes PSL-u, tylko wspólny kandydat opozycji ma szanse w wyborach prezydenckich przeciwko Andrzejowi Dudzie. Dlatego ludowcy proponują opozycji prawybory.

Jak powiedział lider PSL, prawybory powinny zostać poprzedzone debatą opozycyjnych kandydatów. Dodał, że sam wybór mógłby być dokonany na podstawie dużych badań opinii publicznej, przeprowadzonych przez dwa ośrodki. Jednocześnie prezes PSL oznajmił:

Zaczynamy akcję, projekt, Prezydent 2020, gdzie będziemy się spotykać z Polakami.

PSL szykuje ustawy "na 100 dni". Wśród nich emerytura bez podatku

Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiedziało też polityczną ofensywę w parlamencie. Ludowcy wspólnie z posłami z Kukiz'15 mają zamiar w ciągu stu dni - trochę na wzór obietnic na "sto pierwszych dni rządu" - zgłosić szereg propozycji ustaw. Niektóre z nich to sztandarowe pomysły formacji Kukiz'15, inne - PSL.

Wśród tych pomysłów znaleźli się m.in. sędziowie pokoju (apelował o ich wprowadzenie wielokrotnie Paweł Kukiz), wprowadzenie dnia referendalnego (także pomysł K'15), wyższej kwoty wolnej od podatku, ustawy antykorupcyjnej czy emerytury bez podatku (pomysł PSL).

Więcej o:
Komentarze (219)
Wybory prezydenckie 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz "naturalnym" kandydatem PSL na prezydenta
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 47 razy 31

  Nie wiem kto wymyślił słowo "naturalny" kandydat. Czasem trzeba się zastanowić co się mówi. Jak nic kojarzy się z nawozem..

 • danutakaczmarek1

  Oceniono 43 razy 27

  Nie zagłosuję na Adriana a le i też na PSL .Są zbyt kościółkowi .

 • ketjow1978

  Oceniono 41 razy 25

  Kamysz, rozwaliłeś koalicję, która miała szansę pokonać PiS. Teraz chcesz być kandydatem opozycji? Spieprzaj dziadu...

 • puzonik48

  Oceniono 25 razy 21

  Kosiniak Kamysz wraz z wprowadzającym faszystów do parlamentu uzyskał chyba 8% i rości sobie prawo do narzucania tonu ?We łbie chłopu się przewraca ?

 • pawello-wawa

  Oceniono 40 razy 18

  Dość urzędników watykańskich. Polska potrzebuje mądrego i otwartego Prezydenta, który wprowadzi nas w XXI wiek.

 • stef0909

  Oceniono 23 razy 17

  Niech się walą gumofilce!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX