Komentarze (301)
Wybory prezydenckie 2020. Bogdan Zdrojewski o szansach pokonania Andrzeja Dudy: To wcale nie jest trudne zadanie
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • pan.szklanka

  Oceniono 9 razy 3

  Opozycja powinna poszukać jakiegoś Andrzeja Dudę, wypromować, zebrać podpisy i wystawić. Suweren będzie skołowany i zgodnie z przysłowiem, wygra ten trzeci.

 • baby1

  Oceniono 17 razy 3

  Oczywiście pokonanie Dudy, to nie jest żaden problem. Problem polega na tym, że nie ma na razie ani jednego sensownego kandydata opozycji do tego zwycięstwa. Zapomnijcie o Kidawie-Błońskiej i Kosiniaku-Kamyszu. To nie są i nie będą kandydaci całej opozycji.

 • schuja

  Oceniono 4 razy 2

  Platforma jeszcze się nie nauczyła, że "antyPIS" nie działa, czy nie ma możliwości, aby stać się czymkolwiek innym?
  Jeżeli celem jest brak konfliktów pomiędzy kandydatami to może niech PO nie wystawia swojego? W końcu im mniej kandytów tym mniej możliwych konfliktów.

 • mczes57

  Oceniono 4 razy 2

  Czyli nic nowego. jedynym programem kandydata opozycji jest pokonać PIS.

 • saksalainen

  Oceniono 4 razy 2

  No owszem, to nie jest trudne zadanie. Ale wygranie wyborów europejskich też nie wyglądało na trudne.

  Że nie jest trudne, nie znaczy że na pewno się uda.

 • rozaliaroyale

  Oceniono 8 razy 2

  wystarczy ,że kandydat opozycji włoży szpilki i głosy same się posypią ...

 • ale.sobie.konto.wymyslilem

  Oceniono 4 razy 2

  Ech, Tokarczuk jako gejmczendżer... Widać że lewica, podobnie jak liberałowie, liczy już tylko na cud bo racjonalnie nie ma żadnych szans... Prawda jest taka że chyba nie ma kandydata który by pogodził lewicę, liberałów, PSL i przynajmniej część Konfederacji - a z drugiej strony mamy monolit.

  Ja tylko przypomnę że kiedyś, kiedyś, Jacek Kuroń był najpopularniejszym polskim politykiem - co wcale nie przełożyło się na jego wynik kiedy postanowił kandydować...

 • urian

  Oceniono 4 razy 2

  Problemem jest Kamysz i Schetyna. Obaj mało inteligentni ale bardzo dobrego zdania o sobie. Schetyna proponuje Kidawę i bedzie się upierał przy tym jak osioł, a Kamysz to narcyz.

 • peatero

  Oceniono 10 razy 2

  Zadziwiająca jest ich logika. Robimy prawybory, a jak Donald się zdecyduje, to nie robimy prawyborów.

 • staryman

  Oceniono 10 razy 2

  „Pokonanie Dudy nie jest wcale bardzo trudnym zadaniem”
  ==================================
  Może i teoretycznie nie jest, ale w praktyce będzie.

  Słychać, że Tusk próbuje pójść drogą Kwaśniewskiego. Tamten rozwalał SLD, ten chyba zaczyna rozwalać PO – bo niby czym innym jest popieranie Kosiniaka-Kamysza?

  Po wczorajszych doniesieniach, że Tusk knuje coś z Kosiniakiem-Kamyszem i najwyraźniej zamierza poprzeć jego kandydaturę na Nowogrodzkiej pewnie aż tarzają się z radości.

  Wiadomo, że każda poważna partia musi wystawić w wyborach prezydenckich swojego kandydata. UW kiedyś nie wystawiła i to był początek końca tej formacji. Teraz PO także oczywiście musi swojego wystawić, a Tusk – który najwyraźniej sam kandydować nie zamierza – zaczyna wsadzać kij w szprychy Platformie, zwłócząc z decyzją odn. własnego kandydowania i jednocześnie prowadząc jakąś zakulisową akcję na rzecz Kosiniaka-Kamysza.

  Niewykluczone, że Kosiniak-Kamysz byłby rzeczywiście najlepszym kontrkandydatem dla Dudy. Problem w tym, że wystawi go do wyścigu PSL, mający 6 czy 7 procent poparcia. Nawet jak go w końcu oficjalnie Tusk poprze, to przysporzy tym Kosiniakowi parę procent, a za to spowoduje totalny „rozpirz” w Platformie, co w perspektywie może prowadzić tylko do rozłamu w tej formacji i jej ostatecznego upadku.

  Dla jasności: ja akurat po Platformie płakał nie będę i to nie dlatego, żebym był zwolennikiem PIS-u.

  Jeśli dojdzie do tego, że Tusk poprze Kosiniaka-Kamysza, a rozpadająca się Platforma wyłoni (z opóźnieniem) jakiegoś swojego kandydata – a będzie musiała, bo poparcie Kosiniaka bez wystawiania własnego kandydata to dla PO gwóźdź do trumny – to w efekcie będziemy mieli wielką awanturę i zdecydowane królowanie Dudy już w I turze.

  Tak naprawdę to szansą na pokonanie Dudy jest jedynie znalezienie przez Platformę takiego kandydata, który nie symbolizowałby okresu rządów Platformy i wszystkiego tego, co – nie bez przyczyny – dużej części wyborców się z tym okresem źle kojarzy. Krótko mówiąc: z pewnością nie Tusk. Dlaczego? Z grubsza z tego samego powodu, co nie Kaczyński z ramienia PiS-u (pomijając już to, że Tusk najwyraźniej sam nie chce).

  Kandydat PO musiałby mieć tę zaletę, że byłby w stanie zachęcić do głosowania na siebie w II turze wyborców nie będących żelaznym elektoratem PO nie z przymusu (mniejsze zło), ale z autentycznej chęci. Bo jak ludzie mają głosować na kogoś z przymusu, to raczej nie pójdą na wybory. A Duda ma zapewnione głosy zwolenników PiS i (w większości) Konfederacji. Więc kandydat PO, żeby mieć jakiekolwiek szanse na wygraną, musiałby mieć zdolność zmobilizowania do głosowania na siebie zarówno zwolenników lewicy, jak i ludowców.

  A dlaczego piszę o kandydacie PO? Ano dlatego, że wyborcy będą głosować po pierwsze na szyldy partyjne. Zarówno więc kandydaci lewicy, jak i ludowców mogą w pierwszej turze liczyć co najwyżej (nawet z poparciem Tuska) na paręnaście procent. Nawet przy niewybitnym kandydacie i mizernej kampanii kandydat PO ma największe szanse na znalezienie się w II turze. To tak na dziś, oczywiście, bo jeśli Tuskowi „rycie” w swoim dawnym obozie naprawdę się powiedzie, to czort wie, co będzie za parę miesięcy...

 • jackie53

  Oceniono 1 raz 1

  Najlepszym kandydatem na urząd Prezydenta Polski jest Donald Tusk! Ale jest JEDEN warunek, a mianowicie żeby Polacy nie traktowali tych wyborów jako plebiscyt, top model, wybór miss polonica, mecz w haratanie gałą lub taniec na lodzie. Na tym Urzędzie musi zasiadać człowiek polityki, pojednania i wielkich kompetencji. Człowiek, który jest rozpoznawalny na świecie, gdyż takie właśnie międzynarodowe sprawy będą w Jego kompetencji. W tej chwil imamy dwoje Takich Polaków, to: Olga Tokarczuk i Donald Tusk. Z tego co wiem noblistka nie pali się do zamieszkania w Pałaca Namiestnikowskim, a więc pozostaje jeden: Donald Tusk!!!

 • wikal

  Oceniono 7 razy 1

  Najpierw trzeba wyłonić sensownego kandydata. Wtedy rzeczywiście są bardzo duże szanse na pokonanie marionetki i gwałciciela konstytucji. Ale przedstawcie tego kandydata choć do wiosny.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 13 razy 1

  Zdaniem polityka PO Bogdana Zdrojewskiego pokonanie Andrzeja Dudy przez kandydata opozycji "wcale nie jest trudnym zadaniem".

  Tym sposobem nazwanie Zdrojewskiego idiotą jest nietrudnym działaniem diagnostycznym

 • piotrm74

  Oceniono 7 razy 1

  Jest tylko jeden warunek. Musi się taki urodzić który połączy opozycję. Teraz takiego jeszcze nie ma...

 • urian

  Oceniono 5 razy 1

  Wyobraźmy sobie takich kandydatów :
  Lewica : Tokarczuk
  PO : Tusk albo Kidawa
  Nowoczesna, Zieloni, : Matczak albo Kasia
  PSL : Łętowska albo Kamysz
  Każde z nich w II turze wygrywa z Dudą z wyjątkiem Tuska, Kidawy i Kamysza. Wniosek prosty PO i PSL jeśli nie sięgną po kogoś spoza polityków to skażą przyszłe pokolenia Polaków na życie w dyktaturze.

 • goetterdaemmerung_2015

  Oceniono 7 razy 1

  Już wybory do PE miały być prostą grą, wygraną antypisowców. Wyszedł ciężki wpierdziel i kompromitacja Schetyny, którego ograły stare postkomuchy.
  Wybory do Sejmu i Senatu miały być kolejnym wielkim zwycięstwem. Oj, jak miało rosnąć. I? PIS zdobył więcej głosów niż ktokolwiek wcześniej w tym kraju, mimo że najwyższa frekwencja była tam, gdzie PIS wypadał najsłabiej.
  Teraz to. Tusk się waha, bo porażki z Dudą sobie nie wyobraża. A jest całkowicie realna. Co więcej - ostry, agresywny, antypisowski kurs w wyborach prezydenckich jest nieracjonalny. Bo antypisiaki mają w ten sposób maks. 40-45% poparcia. A potem sufit. Tymczasem Duda - jak sie wydaje - spokojnie może liczyć na wielu, którzy na PIS nie zagłosowali/zagłosują, ale Dudę tak.

  Czasu jeszcze sporo, ale już widać, że trochę sztucznie i ponad miarę rozbudzone aspiracje kilku działaczy (głównie Kermit z PSL i Kidawa) mogą być problemem.

 • xsawer

  Oceniono 5 razy 1

  Chcecie wygrać z Dudą musicie poszukać głupszego od niego kandydata. Tylko takim argumentem można przekonać sÓwerena.

 • sunzi15

  Oceniono 9 razy 1

  Władysław Kosiniak-Kamysz startuje, zeby oslabic kandydata KO
  i przeszkodzic w pokonaniu koscielnego pupilka Dudy juz w pierwszej turze.

 • a.k.traper

  Oceniono 7 razy 1

  Po co prowadzić takie jałowe dysputy, lepiej przemyśleć jakiego kandydata wystawić i pracować razem z nim by nie wyszło jak z B. Komorowskim, który ostatecznie spanikował i jeszcze trochę a zgodziłby się na odbudowę PGR i małżeństwa homoseksualne?
  D. Tuska wspierałbym na arenie europejskiej, może więcej dla Polski zrobić niż jako prezydent o nieszczególnych kompetencjach w kraju.

 • cleryka

  Oceniono 7 razy 1

  Dziś nie widzę fajnego kandydata,ani z pis ani z opozycji. Za mało jest w tv młodych i naprawdę inteligentnych polityków. Myślę tu szczególnie o opozycyjnych Partiach. Macie z czego wybrać,tylko nie Małgorzatę Kidawę-Błońską na litość Boga! Jest mdła..i nie porwie tłumów...na wiecach.

 • edza4

  0

  Sprawa jest prosta,tylko trzeba zapomnieć o tym że kandydatem ma być przedstawiciel danej opcji politycznej,ludzie już mają dość tych zakazanych gęb,które panoszą się w mediach nic nie prezentując sobą,natomiast kandydatów należy szukać wśród samorządowców z sukcesami tylko trzeba ich wylansować i pokazać ludziom ich dokonania,a takich nie brakuje.Choćby obecny senator,były prezydent Nowej Soli pan Wadim Tyszkiewicz,17 lat prezydentem miasta,multum inwestycji w mieście, ważny szczegół przyjął miasto o potężnym bezrobociu powyżej 40%.Za jego rządów wszystko się zmieniło i jest się czym pochwalić bezrobocie oscyluje w granicach 4 może 5%.Takich ludzi nam trzeba a nie potakiwaczy obecnej władzy,którzy nie mają hamulców aby Polskę posłać na manowce nie odpowiadając za to,przecież obecna konstytucja gwarantuje bezkarność "najwyższemu" księgowemu.

 • baj62

  Oceniono 4 razy 0

  Mądre słowa, oby tylko trafiły na podatny grunt. Już dość tego cyrku z Du.ą w roli głownej. Ośmiesza Polskę gorzej od Wałęsy.Niech Du.a idzie do kruchty tam jego niejsce.

 • javall

  Oceniono 10 razy 0

  I to ma byc program dla Polski?
  Wygrac z Duda, to wam wystarczy? Tylko tego chcecie? O co wiec wam chodzi, sierotki?

 • urian

  Oceniono 6 razy 0

  Tusk byłby dobrym kandydatem gdyby nie grzechy jego premierowania. Należy potraktować go jako przeszłość. Najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby Tusk został przewodniczącym KO. On juz nic nie musi, tylko może. Byt ma zapewniony , więc nie będzie sie łasił na pieniądze jak Schetyna. Przewodniczący Rady Europejskiej to więcej niż prezydent kraju , więc też też argument kariery odpada. Społecznie, dla dobra kraju mógłby zostać przewodniczącym KO i mieć realny wpływ na to co sie w Polsce dzieje. Nie musi byc nawet posłem, a i tak zrobi porządek tak w partii, w sejmie i w Polsce. I to on powinien decydować o kandydacie KO na prezydenta. Scenariusz idealny - 2 grudnia Tusk zastepuje Schetyne.

 • obywatelkamania

  Oceniono 8 razy 0

  Tuska winniście skreślić z założenia. Jeżeli on odwleka decyzję i uzależnia od innych czynników to znaczy, że nie szanuje ludzi, przyszłych wyborców. To dlaczego wyborcy mieliby obdarzyć go w zamian zaufaniem? Platformo obudź się i podejmij natychmiast decyzję!

 • silnamor

  Oceniono 6 razy 0

  ... mając tak wybujałe Ego, kandydatów z opozycji, Duda nie będzie miał problemów.

 • roman.wurster

  Oceniono 4 razy 0

  O ile bedzie to Donald z PulTuska
  - bo Grzegorz zChetyna to szans nie ma - tak glosil kabaret neonowka

 • tlss

  Oceniono 4 razy 0

  No nie wiem. Ani nie mają charyzmy ani pomysłu i zachowują się jak sieroty po Tusku. Małpują wszystkie nowczesne prądy z zachodu nie rozumiejąc, że tu nie zachód. No i ostatnio z czym mi się kojarzy PO z aferami i kręceniem lodów. A to komuś do Maseratii coś podrzucą, a to genialne pomysły na miliardy z tunelem pod Wisłą. Ja na tego typu formację głosować nie będę. Mierzi mnie ten ich wymuskany szyk w telewizji, nowomowa, promowanie dewiacji, smród korupcji.

 • twojeprawda

  Oceniono 2 razy 0

  o.. juz sie zaczyna Ryszard+

 • kisssmyass

  Oceniono 2 razy 0

  nie wiem czy Zdrojewski pośrednio deklaruje swoją gotowość, tak mi to trochę wygląda, ale jeśli odbędzie się wewnątrzpartyjna debata w PO, czy KO, kto jest najlepszym kandydatem to raczej wątpię czy Kidawa-Błońska ma realną szansę. Żyjemy wciąż w świecie mocno patriarchalnym, pomimo kosmetycznych zmian, KK jest do szpiku kości patriarchalnie hierarchiczny, i masa wyborcza też. Nie tylko w Polsce. Przypomnę że w Stanach ewentualność że kobieta zostałaby prezydentem, wodzem tzw. wolnego świata, bez względu na to czy to była Clintonowa czy jakaś inna kobieta, budziła. jak zauważyłem na przykładzie swoich znajomych w Stanach, jakąś niechęć, grozę, strach pośród wielu samców Alfa, a nawet wśród samych kobiet, szczególnie od średniego wieku wzwyż, i spotkała się z dużym oporem z ich strony w momencie podejmowania ostatecznej decyzji wyborczej. Teraz co prawda jest trochę inaczej, kobiety wreszcie odwróciły się od Trupiego kasiarza, przynajmniej na obecny moment. Ale w Polsce, o wiele bardziej konserwatywnym kraju, przynajmniej pośród masy wyborczo-kościelnej, kobieta, nawet z najlepszymi walorami, ma chyba mikre szanse na prezydenturę. Chyba za wcześnie o jakieś 50 lat.

 • claudiusz

  Oceniono 4 razy 0

  dudus-gluptas ma poparcie ciemnego ludu ale to nie wystarczy na wygranie bo reszta narodu uwaza dudusia za gluptasa-popychadlo przez Kaczynskiego...dudus-gluptas nie ma rozumku niestety...

 • cyreliusz

  Oceniono 4 razy 0

  Napewno Dudy nie pokona Kidawa_Błońska.
  Ten kto chce walczyć musi być przychylny do KK.
  Tusk jak nie będzie przychylny do K to też nie wygra.

 • janbar22

  Oceniono 6 razy 0

  Czas jeździć po wioskach i rozmawiać z wieśniakami, który kandydat to robi? Bo tak się wygrywa wybory. Czas robić kampanię w necie, kto to robi?
  Tak wygrał prezydenturę Duda, tak musi robić opozycja, a nie robi choć do wyborów został nie cały rok.
  Dziękuję, pozdrawiam.

 • seneka_ml

  Oceniono 4 razy 0

  1.Jeżeli jest 'kilka warunków do spełnienia' to największym problemem nie jest pokonanie PAD-a ale spełnienie tych warunków
  2.Schetyna dał Tuskowi czas do namysłu do 20 listopada a książka Tuska ma być wydana w grudniu.Coś tu nie halo.To jeden z trudnych warunków do spełnienia

 • thrak401

  Oceniono 2 razy 0

  Zadanie jest trudne, ale nie niemozliwe - chyba to chcial powiedziec pan Zdrojewski.

 • krypthos

  Oceniono 5 razy -1

  Czy ten, który będzie brał 140 tyś. emerytury, z naszych podatków? Nawet Hitler nie obarzała volksdojczów taka pensją za służenie okupantom. Nowa, czerwona arytokracja ma się dobrze. Grunt, że kaska spływa. Czy to do czerwonych, sukienowych i innych szumowin, które rządziły Polską po 1989 r. z bolkiem na czele. Wasz czas juz sie kończy. Za 4 lata będzie Nowa Polska!!!

 • armagedon888

  Oceniono 7 razy -1

  Panie filozof ...Moze by tak jakis program przedstawic ,moze jakiegos kandydata na prezydenta wylonic ..Najwazniejsze to kombinowac tak aby Duda nie wygral...

 • stachkaz1947

  Oceniono 5 razy -1

  Oczywiście ze nic trudnego.
  Opozycja musi być tą totalną OPOZYCJĄ jak ją nazywa BŁASZCZAK i LIPIŃSKI i pozamiatane.
  PiS zacznie wtedy trochę inny styl WŁADZY.

 • kanonia1939

  Oceniono 7 razy -1

  500plusy wybiorą znakomitego kasjera

 • slade1972

  Oceniono 13 razy -1

  Myślę, że z Dudą może wygrać Klaudia Jachira albo Iwona Hajs Hartwich!
  A może wystawić szympansa, który by reprezentował wszystkie cechy obu tych dam! W jednym!

 • bellum-omnium-contra-omnes

  Oceniono 7 razy -1

  TAK! - Kandydat opozycji pokona prezydenta Dudę?
  I to bynajmniej "nie jest wcale trudne zadanie"
  Wystarczy "traktowanie go jako najważniejszego przeciwnika", co dotąd nie przyszło nikomu do głowy, boć się ludziskom zdawała, że głównym przeciwnikiem jest Zandberg przebrany za Biedronia.
  Ministerialna głowa, ten Zdrojewski!

  A kto może być kandydatem?
  No każdy, nawet byle Kidawa czy inna Błońska, bo wystarczy przecież traktowanie Dudy jako najważniejszego przeciwnika.... i już.

 • almagus

  Oceniono 9 razy -1

  Na słomie, na słomie poczynamy niezłomnie.
  Słoma w butach, w głowie siano, jak Bóg dał, tak wybrano!

  Bela siana i snopek.
  Pozatykają dziury.
  Jakiś chłopek roztropek.
  I wysłużone ciury.

  Jakaś gruntowa afera.
  Sejm w parafialnej sali.
  Sprawiedliwości pozera.
  Polacy oszustów wybrali.

  2019-08-09 almagus

 • biuro.gazety

  Oceniono 5 razy -1

  Brawo Andrzej! Ciebie pęka cała ta oranżeria , a właściwie krętaczy i mataczy.
  ######################################
  Pan Prezydent startował ostatnio z pozycji 3% rozpoznawalności i zdeklasował Brunka. Trzeba być sercem z ludźmi, ze mną, nami wszystkimi. Tusk poniesie klęskę i to będzie wreszcie nauczka dla polityków , że gnoje są po to-żeby być dla dobra ludzi i tzw. szarego człowieka-któremu potrzebne wsparcie i wiara, że nie są sami w dżungli..
  Murem za Andrzejem!
  Pozdra
  Tadeusz Marczak

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX