Sondaż: czy sprawa Banasia szkodzi ocenie PiS? Prawie 45 proc. badanych twierdzi, że tak

Czy sprawa Mariana Banasia wpływa na ocenę rządu Prawa i Sprawiedliwości? Prawie 45 proc. badanych w sondażu SW Research dla rp.pl stwierdziło, że niejasności wokół szefa NIK negatywnie wpłynęły na ich postrzeganie obecnej władzy.
Zobacz wideo

Czarne chmury nad Marianem Banasiem gęstnieją, w ostatnich tygodniach pojawiło się mnóstwo nowych informacji na temat obecnego prezesa Najwyższej Izby Kontroli, a w przeszłości ministra finansów, wiceministra w resorcie finansów (w rządach Mateusza Morawieckiego i Beaty Szydło) i szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Wszystko zaczęło się od materiału "Superwizjera", w którym ujawniono, że w kamienicy należącej do Banasia funkcjonował hotel z "pokojami na godziny". Później kolejne informacje o szefie NIK zaczęły wypływać lawinowo.

Jego bliscy współpracownicy są oskarżani o udział w mafii VAT-owskiej, "jego ludzie" odchodzą z Ministerstwa Finansów, a oświadczenia majątkowe Mariana Banasia są prześwietlane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Obecnie CBA otrzymało od Banasia wyjaśnienia ws. majątku i trwa oczekiwanie, jaki będzie werdykt agentów. Po analizie już wszystkich materiałów mogą zdecydować, czy kierować sprawę do prokuratury.

Sondaż: Ponad 40 proc. ankietowanych ocenia rząd gorzej przez sprawę Banasia

W świetle tego zamieszania wokół Banasia, serwis rp.pl (strona "Rzeczpospolitej") zlecił pracowni SW Research sondaż, w którym zapytał respondentów o to, jak sprawa Banasia wpływa na ocenę rządu Prawa i Sprawiedliwości. Marian Banaś na szefa NIK został bowiem wybrany głosami PiS 30 sierpnia, gdy było wiadomo, że jego oświadczenia majątkowe bada CBA.

Pytanie brzmiało:

Czy niejasności wokół obecnego prezesa NIK Mariana Banasia wpływają na Pani/Pana ocenę działań obecnego rządu?

44,4 proc. ankietowanych odpowiedziało, że po sprawie Banasia ocenia rząd PiS "bardziej negatywnie". Z kolei 20,2 proc. oceniło, że ta sprawa nie ma wpływu na ich osąd na temat PiS. Zaledwie 7,2 proc. badanych ocenia bardziej pozytywnie obecny rząd. Z kolei 28,2 proc. ankietowanych nie ma zdania.

Sprawa Mariana Banasia, to warto wiedzieć:

Więcej o: