Impeachment Donalda Trumpa. Przegłosowano rezolucję, w ramach której przesłuchania mają być jawne

Procedura zmierzająca do impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa wkroczyła w kolejną fazę. Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przegłosowała rezolucję, która reguluje to, jak ma wyglądać w przyszłości śledztwo. Przewiduje ona m.in. publiczne przesłuchania w sprawie działań prezydenta Trumpa wobec Ukrainy.
Zobacz wideo

Od czasu rozpoczęcia dochodzenia w sprawie działań prezydenta USA przesłuchania w Izbie Reprezentantów były zamknięte. Procedurę tę krytykował Donald Trump i Republikanie. Zgłoszona przez Demokratów rezolucja przewiduje otwarte przesłuchania świadków, po których komisja sprawiedliwości dokona analizy potencjalnych zarzutów. W tym etapie procedury będą mogli brać udział prawnicy prezydenta Trumpa. - Dzisiejszym głosowaniem wprowadzimy przejrzystość dalszego procesu i jego celu, w sposób respektujący naszą konstytucję - mówiła przed głosowaniem demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Reprezentujący Republikanów Steve Scalise stwierdził jednak, że rezolucja daje Demokratom pełną kontrolę nad procedurą impeachmentu. - To jest bezprecedensowe, powiem więcej - to są reguły w stylu sowieckim - argumentował Scalise.

Donald Trump skomentował głosowanie następująco: "Największe polowanie na czarownice w amerykańskiej historii".

Impeachment Donalda Trumpa

Przedmiotem procedury impeachmentu jest zbadanie czy prezydent Donald Trump dopuścił się nadużycia władzy domagając się od prezydenta Ukrainy wszczęcia dochodzenia przeciwko swemu rywalowi politycznemu Joe Bidenowi i czy uzależniał odblokowanie pomocy wojskowej dla Ukrainy od spełnienia jego żądania.

Więcej o: