RMF: Polski sędzia z trybunału w Hadze odmówił spotkania z Andrzejem Dudą

Pierwszy polski sędzia zasiadający w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze odmówił spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą podczas jego oficjalnej wizyty w Holandii. - Nie szanuję postawy, którą reprezentuje głowa państwa. Uznałem, że mój udział w spotkaniu, nie jest niezbędny - powiedział dla RMF FM.
Zobacz wideo

Prof. Piotr Hofmański, pierwszy polski sędzia, który zasiada w składzie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, odmówił udziału w spotkaniu z Andrzejem Dudą, pomimo że otrzymał zaproszenie na wydarzenie - dowiedziało się RMF FM.

- Składanie takiej wizyty przez Prezydenta RP czy osobę, która nie bardzo rozumie ideę państwa prawa, nie bardzo ideę niezawisłości sędziowskiej pojmuje, jest niestosowne w szacownej instytucji sądowniczej - stwierdził prof. Piotr Hofmański. Jak podkreślił, "nie szanuje postawy, którą reprezentuje głowa państwa". - Uznałem, że mój udział, chociaż byłem zapraszany do udziału w spotkaniu, nie jest niezbędny - dodał.

Spychalski: Spotkanie na zaproszenie trybunału

Tymczasem według Błażeja Spychalskiego to prezydent został zaproszony na spotkanie przez trybunał. Zaznaczył, że nie dziwi go, że polski sędzia nie wziął udziału w spotkaniu, ponieważ zwyczajowo nie biorą w nich udziału sędziowie z kraju, z którego pochodzi oficjalna delegacja. 

W Międzynarodowym Trybunale Karnym Andrzej Duda spotkał się z jego przewodniczącym Chilem Eboe-Osujim, który miał wyrazić nadzieję, że Polska uszanuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie powołania nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Zostanie on ogłoszony zostanie w listopadzie. 

Więcej o: