Jarosław Kaczyński może nie być zadowolony. Myśliwi chcą powrotu dzieci na polowania. Projekt zmian

"Krzewienie tradycji łowieckiej" - taką nazwę nosi obywatelski projekt ustawy (a właściwie nowelizacji prawa łowieckiego), który w czwartek 31 października ma zostać wysłany do Sejmu. Polski Związek Łowiecki uważa, że małoletni powinni mieć prawo uczestnictwa w polowaniach.

Podpisy pod obywatelskim projektem nowelizacji prawa łowieckiego zbierano od 2 sierpnia. Na stronie PZŁ widniały zachęty, aby "każdy myśliwy i każda diana zebrali co najmniej 10 podpisów i wysłali do Zarządów Okręgowych lub Zarządu Głównego PZŁ" do 15 września. Udało się zebrać wymagane 100 tysięcy.

Myśliwi: Pozwalamy dzieciom oglądać drastyczne sceny w kinie, ale zabraniamy udziału w polowaniach

W opinii Związku, znowelizowany w zeszłym roku zapis w Prawie łowieckim zakazujący udziału małoletnich w polowaniach łamie konstytucyjne prawo do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców. 

- Nasi dziadowie i pradziadowie uczyli się polowania, będąc dziećmi. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego pozwalamy dzieciom oglądać drastyczne rzeczy w kinie, a bronimy ich przed polowaniami. Przecież polujący rodzice dobrze wiedzą, które sceny powinny być z daleka od oczu ich dzieci - powiedział w rozmowie z "RzeczpospolitąJarosław Gaweł z sekretariatu Naczelnej Rady Łowieckiej.

Chcą zmienić dwa artykuły Prawa łowieckiego

Obywatelski projekt zmian w ustawie przewiduje poprawki w dwóch artykułach, które zakazują udziału w polowaniach dzieci poniżej 18 roku życia i penalizują je rocznym więzieniem. Myśliwi domagają się, aby udział dzieci w polowaniu był karany, ale tylko wówczas, gdy nie będą miały one zgody rodzica albo opiekuna.

Tymczasem, jak zdradził "Rz" Paweł Suski z PO, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, zakaz udziału dzieci w polowaniach był bezpośrednią inicjatywą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. To on przychylił się do wniosku opozycji ws. zaostrzenia przepisów.

>>> Od 1 sierpnia w Polsce wolno polować na szakale. Obrońcy przyrody boją się jednak, że to wprowadzanie polowań na wilki tylnymi drzwiami:

Zobacz wideo
Więcej o: