Rozłam w Koalicji Obywatelskiej przez wybory prezydenckie? Barbara Nowacka: Donald Tusk jest historią

Coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące kandydata na prezydenta Koalicji Obywatelskiej. Wygląda na to, że w samej koalicji nie ma w tej kwestii porozumienia. Mimo że wielu jej polityków otwarcie deklaruje popracie dla Donalda Tuska, to pojawiają się głosy sugerujące, że potrzebny jest inny kandydat.

Zaledwie w środę wieczorem w "Polsat News", Grzegorz Schetyna deklarował, że jeżeli Donald Tusk zdecyduje się wystartować w wyborach prezydenckich, Koalicja Obywatelska nie wystawi przeciwko niemu swojego kandydata. - Musi podjąć decyzję, czy w ogóle jest zainteresowany [startem - red.] - podkreślił szef Platformy Obywatelskiej.

Kidawa-Błońska nie wystartuje w wyborach, jeśli zrobi to Tusk

Pełne poparcie dla Donalda Tuska wyraziła również Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z "Super Expressem". - Jeśli Donald Tusk 2 grudnia powie, że startuje, to ja nie będę brała udziału w tych wyborach - zapewniła. 

Zaznaczyła, że według niej szef Rady Europejskiej będzie bardzo dobrze realizował zadania prezydenta RP. Dodała, że czeka na decyzję Donalda Tuska, który zgodnie z zapowiedzią 2 grudnia ma ogłosić, jak widzi swoją przyszłość w polityce.

Nowacka: Donald Tusk jest historią

Nieco inne poglądy na kandydaturę Donalda Tuska ma Barbara Nowacka, która dostała się do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej. Jak stwierdziła w programie "Gość Radia ZET", nie chciałaby czekać na to, co zdecyduje Donald Tusk.

- Mam czasami wrażenie, że im bardziej się czeka, tym to się bardziej przegrzewa - powiedziała. - Do wyborów idzie nowa generacja wyborców. Dla nich Tusk jest historią, a dla tych którzy oglądają media publiczne nie jest historią najlepszą. Dużo czasu zajęłoby mu przypomnienie, że zrobił dużo dobrych rzeczy - dodała, podkreślając jednocześnie swoje poparcie dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. - [Ona] jest tu i teraz - powiedziała.

Tusk wystartuje w prawyborach?

Jednocześnie wątpliwości Barbary Nowackiej budzi fakt, że Donald Tusk miałby nie uczestniczyć w prawyborach. - Rozumiem, że on nie startowałby w prawyborach. Prawybory mają jednak swój urok, bo jest to powszechna debata, pogłębiona dyskusja i mobilizacja elektoratu - stwierdziła. 

>>> O uczestnictwie Donalda Tuska w prawyborach mówił również Bartłomiej Sienkiewicz, poseł Koalicji Obywatelskiej, w jednej z "Porannych rozmów Gazeta.pl". Według niego byłby to wyraz szacunku dla ludzi. Zobacz nasz materiał:

Zobacz wideo