Schetyna daje Tuskowi czas do 20 listopada: Musi się zdecydować, czy startuje

Grzegorz Schetyna zapowiedział w Polsat News, że jeśli Donald Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich w 2020 roku, to Platforma nie wystawi przeciwko niemu kontrkandydata. Postawił jednak dwa warunki: - Musi podjąć decyzję, czy jest zainteresowany i zrobić to przed 20 listopada.
Zobacz wideo

Opozycja po wyborach parlamentarnych próbuje ustalić wspólny mianownik na wybory prezydenckie - pomysłów jest kilka, ale cały czas powraca też wątek Donalda Tuska, szefa Rady Europejskiej. Czy były premier mógłby stać się kandydatem, np. Platformy Obywatelskiej?

Takie spekulacje podgrzała niedawna zapowiedź książki Tuska pt. "Szczerze". Niektórzy komentatorzy i politycy, jak opisywaliśmy na Gazeta.pl, upatrywali w tym "pierwszego kroku" do powrotu Tuska.

Schetyna o kandydaturze Tuska na prezydenta: Musi podjąć decyzję, czy jest zainteresowany

O tę sprawę pytany był w Polsat News Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej. Szef największej opozycyjnej formacji stwierdził, że najpierw szef Rady Europejskiej musi oznajmić, czy planuje kandydować w wyborach prezydenckich w 2020 roku. - Musi podjąć decyzję, czy w ogóle jest zainteresowany (startem - red.) - stwierdził.

Zapewnił przy tym, że jeśli Tusk będzie kandydował, to w PO "nie będzie kandydata, który stanie przeciwko niemu w prawyborach".

Wiele bowiem wskazuje na to, że Platforma swojego kandydata wyłoni właśnie w ten sposób, a decyzja w sprawie organizacji prawyborów ma zapaść w pierwszym tygodniu listopada. Niewykluczone, że prawybory - o czym mówił Schetyna na antenie - objęłyby też całą Koalicję Obywatelską.

Schetyna: Ta decyzja musi zapaść wcześniej

Jednocześnie listopadowy terminarz jest napięty, ponieważ Tusk jest też przymierzany do tego, by zostać szefem Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Na 20-21 listopada w Zagrzebiu jest zaplanowany kongres partii, podczas którego wybrany zostanie nowy przewodniczący.

Ja czekam na to, żeby został wybrany szefem Europejskiej Partii Ludowej. (...). Sekwencja zdarzeń jest taka, że to uruchamia kalendarz

- mówił Schetyna. Pytany o to, do kiedy Donald Tusk ma czas, by określić, czy chce kandydować, odpowiedział:

My się widzimy 20-21 listopada w Zagrzebiu, ale ta decyzja musi zapaść, w moim przekonaniu, wcześniej.
Więcej o:
Komentarze (176)
Wybory prezydenckie 2020. Grzegorz Schetyna o kandydaturze Donalda Tuska: Musi się zdecydować, czy startuje
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 38 razy 26

  Schetyna to moze swojej starej rozkazywac. Nieudacznik, ktory przegral wszystkie wybory, ktore mogl. PO powinna sie go dawno temu pozbyc.

 • urian

  Oceniono 18 razy 16

  Co to za człowiek ten Schetyna ? Wszyscy mu mówia , że :
  1/ to jego wina, że przegrał wszystkie wybory
  2/ że nie nadaje sie na przewodniczącego PO
  3/ że juz dawno powninien odejść ze stanowiska
  a on sie upiera, że sie nadaje.
  Schetyna jako przewodniczący PO to przegrana w wyborach prezydenckich. Każdy dzień pozostawania Schetyny na stanowisku zwiększa szanse Dudy a osłabia kandydata opozycji, jaki by on nie był.
  To juz nowy przewodniczący powinien dyskutować o obsadzie stanowiska marszałka Senatu i o wyborze kandydata na prezydenta.
  Mam podejrzenie, że jest on V kolumna PiS w opozycji, że wziął w łapę i juz od dawna robi wszystko by osłabic opozycję.

 • arkon4

  Oceniono 19 razy 13

  Schetyno, a kiedy ty podejmiesz decyzję o odejściu? Na to większość czeka z jeszcze większym utęsknieniem. 20 listopada ? 10 grudnia ?

 • hen354

  Oceniono 17 razy 13

  Grzesiu przewodzi, Jarek sie cieszy!

 • mario.wario

  Oceniono 20 razy 12

  Grześ, gdzie ci chłopie do Tuska? Stary, jakie warunki? hahahah

 • anonim_ka

  Oceniono 16 razy 10

  Schetyna swoim zwyczajem zagrał prymitywnie i chamsko. Otóż ćFoku Donald Tusk wobec ciebie niczego N I E M U S I . A ty możesz go prosić , aby zechciał . A ja życzę mu powodzenia w każdym zakresie.:))

 • joachimmurat1805

  Oceniono 9 razy 9

  I to jest cały Schetyna. Niczego nie rozumiał i już nie zrozumie. Facet, idź już na emeryturę.

 • vomiting_frog

  Oceniono 9 razy 9

  Grzesiu weź idź przez wieś albo lepiej sp..aj.
  Ciebie już nie ma. a Tuskowi Kidawie czy nawet Kamyszowi to możesz łaskę zrobić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX