Tygrysy, które utknęły na granicy z Białorusią, są w tragicznym stanie. Trafią do zoo w Poznaniu

Grupa tygrysów, która cały czas tkwi w klatkach przy granicy z Białorusią, ma trafić do ogrodu zoologicznego w Poznaniu. Lekarz weterynarii określił stan zwierząt jako "tragiczny". Sprawą tygrysów zajmuje się prokuratura.
Zobacz wideo

Jeszcze we wtorek nie było jasne, gdzie docelowo miał trafić transport 10 tygrysów z Włoch. Nieoficjalnie mówiło się o cyrku w Rosji oraz zoo na Białorusi. Dzisiaj wiadomo, że drapieżniki miały trafić prawdopodobnie do ogrodu zoologicznego w Dagestanie. Zwierzęta na granicy z Białorusią trafiły w sobotę. Jak informowaliśmy, ciężarówka je przewożąca została przepuszczona przez polskich pograniczników. Zatrzymano ją po stronie Białoruskiej z powodu braku dokumentacji. Jedno ze zwierząt padło.

Dramat tygrysów na granicy z Białorusią

- Okazało się, że obywatele Włoch nie mają wiz wjazdowych i zostali zawróceni z granicy. Obywatel rosyjski, który podróżował z tygrysami, próbował znów wjechać do Białorusi i okazało się, że zwierzęta nie mają certyfikatów weterynaryjnych, które powinni mieć wystawione we Włoszech - powiedział TVN24 Jarosław Nestorowicz, graniczny lekarz weterynarii w Koroszczynie.

Odpowiedzialni za transport mężczyźni przekonują, że wymagane dokumenty dotrą z Włoch i podróż będzie można kontynuować. Zwierzęta cały czas znajdują się w klatkach. Na miejsce przyjechali specjaliści z ogrodu zoologicznego w Poznaniu, które będzie chciało zabrać zwierzęta. "Nasi pracownicy na miejscu zastali koszmar. Tygrysy oblepione własnymi odchodami, wyniszczone, wygłodzone, nasz lekarz weterynarii określa ich stan jako tragiczny" - czytamy na Facebooku poznańskiego zoo.

"Nie wiemy, ile z nich uda się utrzymać przy życiu"

We wtorek planowano, że zwierzęta zostaną rozdzielone na kilka ogrodów, ale teraz okazuje się, że mogą wszystkie trafić właśnie do Poznania. "Jeśli otrzymamy formalne dokumenty o przekazaniu zwierząt, nie zostawimy ich, nie będziemy wybierać, ratujemy całą grupę! Zastępca Prezydenta Miasta Pan Bartosz Guss dał zielone światło. Niech teraz urzędy staną na wysokości zadania. Tygrysy docelowo trafią po odkarmieniu do Adwokatów Zwierząt i wspaniałego ośrodka AAP w Hiszpanii! Teraz liczy się czas" - informuje zoo.

Pracownicy ogrodu na razie pracują nad wyjęciem klatek z ciężarówki. Zwierzęta jeszcze dzisiaj mogą trafić do stolicy Wielkopolski. Jak poinformowała dyrektor zoo Ewa Zgrabczyńska, ostatecznie grupa drapieżników trafi do Hiszpanii. - Nie wiemy, ile z nich uda się utrzymać przy życiu, bo są w stanie tragicznym. Czas gra na naszą niekorzyść - powiedziała.

Poznańskie zoo prowadzi zbiórkę na rzecz tygrysów, z informacji przekazywanych na Facebooku ogrodu wynika, że pieniądze chętnie wpłacają pojedyncze osoby, firmy i organizacje. Dane do przelewu: konto z dopiskiem CISNA I JEJ PRZYJACIELE, nr konta: 98 1020 4027 0000 1602 1441 7713 Miasto Poznań, Ogród Zoologiczny w Poznaniu, ul. Kaprala Wojtka 3, 61-063 Poznań.

Więcej o: